Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2018, 11:17 Aktualizované dňa 02.12.2018 o 12:33

Aktivisti z Greenpeace ostávajú vo väzbe. Hrozí im niekoľkoročné väzenie

Právni zástupcovia obvinených podali proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie sťažnosť.

Aktivisti z Greenpeace ostávajú vo väzbe. Hrozí im niekoľkoročné väzenie
Zdroj: Facebook/Greenpeace Slovensko

Okresný súd v Prievidzi dnes uvalil väzbu na aktivistov ekologickej organizácie Greenpeace, ktorí v stredu na protest proti ťažbe uhlia vyliezli na ťažobnú vežu bane Nováky. Polícia 12 aktivistov, medzi nimi aj dvoch českých občanov, po proteste obvinila.

Právni zástupcovia obvinených podali proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie sťažnosť. Kvôli pochybnostiam ohľadom nestranného postupu justičných orgánov tiež vzniesli námietku zaujatosti.

"V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že postupom obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí," uviedol právnik Lukáš Opett.

Greenpeace verdikt súdu kritizoval. "Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí by mali byť stíhaní väzobne. Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme HBP, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko," uviedla riaditeľka slovenskej pobočky Greenpeace Ivana Kohutková.

Aktivisti počas protestu na veži spomínanej bane vyvesili transparent proti ťažbe uhlia a upozornili na znečistenie prírody a ohrozenie zdravia ľudí. Polícia ich obvinila z poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za čo v prípade preukázania viny hrozí niekoľkoročné väzenie.

Baňa v Novákoch prevádzkuje súkromná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ktorá hnedé uhlie dodáva aj do tepelnej elektrárne Nováky a ktorá na ťažbu uhlia na energetické účely dostáva dotácie.

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga v novembri povedal, že Bratislava plánuje v roku 2023 ukončiť poskytovanie spomínaných dotácií, ktoré platia odberatelia elektrickej energie v cenách elektriny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.