Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 17:02

Zmluvy na nákup stíhačiek sú zatiaľ neplatné, odkazuje Pellegrini

V zmysle uznesenia vlády je totiž potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií.

Premiér Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/D. Veselský

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16, ktoré podpísal rezort obrany, zatiaľ za neplatné, keďže v zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií.

Ten doposiaľ udelený nebol. Uviedol to v stanovisku tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Rezort obrany informoval, že v piatok podpísal technické zmluvy na obstaranie lietadiel F-16.

"Ministerstvo obrany v piatok v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie, plukovníka Vladimíra Kavického, podpísalo v súlade s uznesením vlády príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné na začatie procesu obmeny stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR," priblížila hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Ako dodala, ide o tri samostatné dohody o ponuke a prijatí, ktoré sú potrebné na pristúpenie k plneniu cez americký program FMS. Obstarávať sa má 14 kusov lietadiel F-16, letecká munícia, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky majú byť dodané do konca roka 2023.

Cieľom nákupu má byť splnenie cieľov spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradenie morálne a technicky zastaraných lietadiel MiG-29 a rozšírenie spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.