Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 11:02 Aktualizované dňa 30.11.2018 o 12:37

Kto nahradí Lajčáka? Pellegrini naznačil, že Fico to nebude

  • Predseda vlády bude od Miroslava Lajčáka žiadať, aby zvážil národné záujmy Slovenska a jeho občanov.
  • Pripustil však, že je veľmi reálne, že Lajčák napriek jeho snahe vo funkcii ministra zahraničia skončí.
  • V tom prípade by mal byť podľa Pellegriniho novým ministrom zahraničia "špičkový, profesionálny diplomat."
Kto nahradí Lajčáka? Pellegrini naznačil, že Fico to nebude
Zdroj: TASR/ Dano Veselský

Hoci rozhodnutiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka rozumie, "s podaním jeho demisie ako predseda vlády nesúhlasím a nemôžem súhlasiť," vyjadril sa premiér Peter Pellegrini.

"Využijem najbližšie dni, aby som sa pokúsil presvedčiť pána Lajčáka, aby prehodnotil tento krok," priblížil premiér svoje úmysly.

Pellegrini bude od Lajčáka žiadať, aby zvážil národné záujmy Slovenska a jeho občanov, ktoré sú podľa neho nadradené zachovaniu si osobnej integrity.

Predseda vlády chce na tom pracovať počas víkendu a v pondelok sa kvôli tomu s Lajčákom stretnúť. Prezident Andrej Kiska sa s Lajčákom stretne v utorok.

Kto ho nahradí?

Pripustil však, že je veľmi reálne, že Lajčák napriek jeho snahe vo funkcii ministra zahraničia skončí. "Podanie demisie je vážny krok a pán minister ho urobil a demisia je doručená do Prezidentského paláca," povedal premiér.

V tom prípade by mal Lajčáka na tejto pozícii podľa Pellegriniho nahradiť "špičkový, profesionálny diplomat," čo predseda vlády označil za jedinú cestu pre Slovensko.

Človek bez skúseností s výkonom zahraničnej politiky, ako má Lajčák, by mohol jeho prácu znehodnotiť, skonštatoval Pellegrini.

Už niekoľko týždňov sa ako možný Lajčákov nástupca spomína predseda Smeru Robert Fico, ktorý však nie je diplomatom.

Napriek tomu sa však zdá, že Fico o tento post záujem nemá. "Pán Fico si želá, aby Miroslav Lajčák zostal ministrom zahraničných vecí," povedal pre HNonline.sk hovorca Smeru Ján Mažgút.

Slovensko sa orientuje na Západ

"Z dôvodu rozhodnutia pána ministra vnímam obavy o zmene zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, ktorú si niektorí s rozhodnutím pána Lajčáka môžu spájať," vyhlásil premiér.

Podľa predsedu vlády je životný a hodnotový priestor Slovenska Európska únia, bezpečnosť našej krajiny je spojená s NATO a naša ekonomická prosperita je naviazaná na trhy vyspelých západných ekonomík.

Ako predseda vlády nedovolí, aby Slovensko tieto pozície opustilo, ubezpečil Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.