Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2018, 00:00

Odobrať akademický titul bude môcť súd

Ministerka školstva ukázala zákon, ako chce odoberať vysokoškolské tituly. Kľúčovú úlohu bude zohrávať súd.

Ministerka školstva Martina Lubyová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ak študent odovzdá záverečnú prácu, ktorá je plagiát, musí ho právoplatne odsúdiť súd. A až potom mu univerzita môže titul odobrať. Tak chce ministerka školstva Martina Lubyová vyriešiť situáciu s neprávom získanými titulmi novým zákonom. Takto budú môcť študentovi odobrať titul tri roky spätne. Ak však študent odovzdá prácu, ktorú napísal niekto iný, lehota je desať rokov.


Za plagiát označuje súd
Ak teda študent odovzdá plagiát a do troch rokov ho za porušenie autorského práva odsúdi súd, môže mu univerzita titul odobrať. Lehota desať rokov sa vzťahuje na prípady, ak študent odovzdá prácu, ktorú mu vypracoval niekto iný, alebo ak riadne nezískal svoje predchádzajúce vzdelanie. Následne preberá taktovku rektor. V novele sa totiž píše, že titul môže odňať rektor univerzity, na ktorej ho študent získal. O jeho odobratí však rozhodne komisia, kt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.