Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2018, 14:18 Aktualizované dňa 28.11.2018 o 16:10

Je rozhodnuté. Štátni zamestnanci budú mať vyššie platy o 10 percent

Vyplýva to z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ktoré v stredu podpísali na pôde Úradu vlády.

Je rozhodnuté. Štátni zamestnanci budú mať vyššie platy o 10 percent
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Platové tarify zamestnancov v štátnej aj verejnej službe sa od budúceho roka zvýšia o 10 percent a rovnako stúpnu aj od roka 2020. Vyplýva to z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ktoré v stredu podpísali na pôde Úradu vlády SR. 

Za najbližších 12 mesiacov počas jedného roka stúpnu platy našich zamestnancov o 20 percent, povedal v súvislosti s podpisom  zmlúv premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zdôraznil, že s tým súhlasili strany vládnej koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd. Podľa neho je povinnosťou štátu a vlády odmeňovať ľudí, ktorí pracujú pre štát a samosprávu. „My podpisujeme v kolektívnych zmluvách minimum. Nikto nikomu nebráni a nezakazuje, aby svojim zamestnancom dal ešte viac,“ zdôraznil. 

Predseda najväčšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico pripomenul, že platy sa zvýšia aj napríklad hasičom, rušňovodičom a ďalším zamestnancom, nielen úradníkom.

Od vzniku vládnej koalície v roku 2016 bolo jasné, že chceme pristúpiť k razantnému zvyšovaniu platov aj vo verejnej a štátnej správe, zdôraznil Fico s tým, že dohoda o zvyšovaní platov na 2 roky vytvára veľkú stabilitu. 

Viac dostanú vojaci či učitelia

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko uviedol, že sa podarilo hospodárením štátu naakumulovať financie, ktoré pomôžu štátnym zamestnancom a spomenul ako príklad vojakov či učiteľov. Je tu premyslená a systémová zmena, uviedol Danko a poukázal aj na schválenie rekreačných poukazov v parlamente.

Ak budú zamestnanci v štátnej a verejnej správe o niečo spokojnejší, potom sa to môže odraziť na kvalite služieb, dodal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Predsedovia koaličných strán sa zhodli na tom, že ak sa štátu ekonomicky darí, má sa podeliť o tento úspech aj s pracovníkmi štátnej a verejnej správy. 

Motivácia zamestnancov

Zo zvýšeného platu sa potešia aj pracovníci úradov práce s priemernou mzdou na úrovni 700 eur, konštatoval minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Podľa ministra je dôležité, aby boli zamestnanci motivovaní. Ocenil podpis kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a zmeny v tarifách. „Bol by som rád, aby sme sa nikdy nedostali do situácie, že sa budú postupne vyrovnávať do výšky minimálnej mzdy akékoľvek tarify,“ uviedol minister.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) Monika Uhlerová rovnako vyjadrila spokojnosť s podpisom zmlúv. Informovala, že v štátnom rozpočte sú financie na vykrytie zvyšovania miezd. Peniaze na zvyšovanie platov by mali byť distribuované každému zamestnávateľovi. „Vzhľadom na dohodu a vyčlenenie peňazí v rozpočte, by nemalo dôjsť k tomu, že budú zamestnancom krátené odmeny,“ zdôraznila viceprezidentka KOZ SR. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.