Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2018, 12:15

Lajčákov odkaz poslancom: Keď sledujem parlament, neviem, kde vlastne žijeme

Minister zahraničných vecí zdôraznil, že s nikým nebojuje. Rozhodnutie o prípadnej demisii sa neposunulo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) potvrdil, že jeho rozhodnutie v oblasti prijatia migračného paktu a prípadnej demisie sa neposunulo. Povedal to v stredu pred rokovaním vlády. Dodal, že z parlamentu nemá pocit racionality.

"S nikým nebojujem"

"S nikým nebojujem, ale chcem byť v súlade so svojím svedomím. Moje rozhodnutie sa neposunulo," reagoval na otázky, či ho premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) presvedčí, že sa Slovensko rokovania v Marrákeši nemá zúčastniť.

"Neviem, ktorým smerom sa obraciame. Keď sledujem parlament, neviem, kde vlastne žijeme. Z parlamentu mám všetko možné, len nie pocit racionality," odpovedal šéf rezortu diplomacie na margo toho, či je ešte Slovensko prozápadne orientované.

Lajčák zopakoval, že je ochotný podať demisiu. "Tu sa bijú dve veci, jednak moja zodpovednosť voči rezortu, voči úlohám, ktoré pred nami stoja. Ale musím byť v súlade sám so sebou. Nemôžem robiť svoju prácu, pokiaľ neverím v to, čo robím, alebo pokiaľ nevidím, že mám priestor na to, aby sme robili to, čo považujeme za správne," vysvetlil s tým, že sa však v žiadnom prípade necíti byť vytláčaný.

Fico jeho nástupca? Špekulácie

Utorkové (27. 11.) rozhodnutie parlamentu stiahnuť z programu schôdze rokovanie o bezpečnostnej a obrannej stratégii nekomentuje. "Je to rozhodnutie už dnes v kompetencii koaličných strán a koaličných lídrov. My sme svoju prácu urobili, za svojou prácou si stojíme. A ten zvyšok už nechám na parlament," uviedol Lajčák.

Medializované informácie, že Robert Fico by mohol byť jeho nástupcom na poste šéfa diplomacie, označil za špekulácie.

Globálny pakt OSN o migrácii rozdeľuje politickú scénu. Viaceré strany ho odmietajú, SNS trvá na uznesení, ktorým by parlament vládu požiadal o odmietnutie paktu.

Tiež trvá na neúčasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák pre toto uznesenie hrozí demisiou, hovoril, že premiérovi predložil iné, lepšie. Je presvedčený, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť, aby prezentovalo svoj postoj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.