Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 20:53

Pellegrini: Vláda neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s paktom

Slovensko si podľa premiéra vyhradzuje právo, aby si v oblasti migrácie prijímalo vlastné suverénne rozhodnutia.

Premiér Peter Pellegrini
Zdroj: Reuters

Vláda SR neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s Globálnym paktom OSN o migrácii.

Vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) pred niekoľkými poslancami v takmer prázdnej rokovacej sále Národnej rady (NR) SR v závere prvého dňa 38. schôdze parlamentu, na ktorej rokujú o uznesení k paktu.

SNS v ňom žiada, aby vláda pakt odmietla. Minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) hrozil pre uznesenie demisiou.

"Nedovolím, aby zo strany vlády bola urobená aktivita, ktorá by mohla byť vnímaná ako akýkoľvek súhlas s prijatím tohto paktu. Slovenská republika bude vždy sama rozhodovať o tom, ktoré opatrenia v oblasti migrácie prijme, koho do krajiny pustí, aké má mať vzdelanie, z akej krajiny má pochádzať, kde bude bývať a ako sa tu bude správať," povedal Pellegrini.

Slovensko si podľa premiéra vyhradzuje právo, aby si v oblasti migrácie prijímalo vlastné suverénne rozhodnutia.

"Vláda pod mojím vedením neurobí nič, čo by ohrozilo suverenitu Slovenska. Vláda bude vždy chrániť bezpečnosť občanov SR, suverenitu Slovenska a aby sme rozhodnutia v takej závažnej otázke prijímali suverénne a sami," doplnil šéf vládneho kabinetu.

Slovensko je podľa Pellegriniho suverénna krajina, ktorá má právo si tvoriť vlastnú migračnú politiku a rozlišuje tiež legálnu a nelegálnu migráciu. Nelegálnu migráciu považuje podľa premiéra za škodlivú a prinášajúcu bezpečnostné riziká.

Poslanci sa k rokovaniu o uznesení ku Globálnemu paktu OSN o migrácii vrátia v stredu (28. 11.) ráno.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.