Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 00:00

Nový rektor Univerzity Komenského: Utajenie rigoróznej práce? Dankovi by som nevyhovel

Utajovanie v osobitnom režime na doslova desiatky rokov mi pripadá naozaj absurdné, hovorí novozvolený rektor Univerzity Komenského Marek Števček.

Veľa sa hovorí o tom, ako si predseda parlamentu Andrej Danko dal svoju prácu na Univerzite Mateja Bela utajiť. Mala byť podľa vás táto práca utajená po dvadsiatich rokoch?
Aby sme boli úplne presní, išlo o režim obmedzeného sprístupnenia. V každom prípade si myslím, že to možné nie je a v tomto prípade je to dosť neštandardné. Každá práca, ktorá ašpiruje na prácu odbornú, ak nie vedeckú, má základný zmysel byť publikovaná a prístupná tým, ktorým je určená. A keď sa to už raz udialo, podľa mojej mienky nie je celkom dobre možné spätne tvrdiť, že k tomu vlastne nikdy nedošlo.

Štandardne sa v praxi záverečné práce zvyknú utajovať napríklad vtedy, keď ide o patent alebo citlivé informácie.
Iste, a to je úplne legitímne. Ale myslím si, že v tomto prípade nešlo o utajovanie niečoho, čo by bolo hodné tej osobitnej ochrany. Preto si myslím, že v tomto prípade neboli splnené tie podmienky. Aj práce, ktoré obsahujú špecifické know-how, napríklad v ekonomických smeroch alebo v manažmente, prinášajú zásadné výsledky, sa utajujú na obdobie jedného až troch rokov, keď tie nové stratégie aj tak vyblednú a musia sa spraviť nanovo. Takže to „utajovanie“ v osobitnom režime na doslova desiatky rokov mi pripadá naozaj absurdné.


Čiže keby prišiel Andrej Danko za vami a požiadal o utajenie jeho práce, vyhoveli by ste mu?
Nie, nevyhovel.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.