Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2018, 18:00

Netreba so všetkým chodiť ku špecialistovi. Viacero úkonov by mohlo prejsť na všeobecných lekárov, hovorí odborníčka

  • Slovensko sa borí so starnutím lekárov.
  • Až polovica všeobecných lekárov bude o päť rokov v dôchodkovom veku.
  • Ako tento nedostatok riešiť? 
  • Môže pomôcť zamestnávanie cudzincov?
  • O tom, aj o mnohých ďalších problémov lekárov sme sa v HNtelevízii rozprávali s hlavnou odborníčkou na všeobecné lekárstvo Janou Bendovou.

Pracujúcich na Slovensku chýba a tento trend sa nevyhol ani lekárom. Základné problémy sú najmä ich klesajúci počet a nevyhovujúca veková štruktúra. S hlavnou odborníčkou na všeobecné lekárstvo Janou Bendovou sme sa rozprávali aj o tom, ako tento problém riešiť. 

Asociácia nemocníc Slovenska zverejnila dáta podľa ktorých je z 5 500 lekárov na Slovensku 2-tisíc v dôchodkovom veku. Čo je alarmujúce číslo. "Pri všeobecných lekároch je priemerný vek 55 rokov. Táto veková štruktúra je nepriaznivá, lebo priemerný vek lekárov je až 56 rokov.

Veková štruktúra je nepriaznivá, lebo až 45 percent lekárov je vo vekovej skupine 60 až 65 rokov, čo znamená, že o päť rokov budú všetci v dôchodkovom veku. Budeme mať polovicu lekárov v dôchodkovom veku," potvrdzuje trend Bendová.

Priznáva, že zo dňa na deň sa títo lekári môžu rozhodnúť odísť do dôchodkového veku. "Nepomôže nám pridanie počtu študentov medicíny. Títo prídu do praxe až o desať rokov. To môže byť už neskoro," priznáva odborníčka.

Všeobecných lekárov je podľa nej nedostatok. "Už teraz nám chýba 500 lekárov," hovorí s tým, že týchto lekárov budeme potrebovať čo najskôr. Riešením podľa nej nie je ani zamestnávanie cudzincov. Nedostatkom zahraničných lekárov môže byť pri všeobecných lekároch jazyková bariéra.

"Lekár musí pacienta vypočuť a musí mu aj porozumieť. Tam je jazyková zdatnosť veľmi dôležitá," hovorí Bendová. Zahraniční lekári sú podľa nej uplatniteľní pri iných sférách ako je napríklad chirurgia alebo stomatológia. 

Problémom všeobecného lekára je nezáujem medikov o tento smer ako aj kompetencie všeobecných lekárov. "Mladý medik, keď skončí medicínu, chce niečo robiť a nie len sedieť v ambulancii a rozdávať výmenné lístky," hovorí Bendová. Podľa nej sa na Slovensku všeobecní lekári degradujú. 

Ako motivovať lekárov, aby sa venovali všeobecnému lekárstvu a aké kompetencie by mohli získať, sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.