Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2022, 11:53 Aktualizované dňa 10.01.2022 o 13:50

Krajniak: Ministerstvo práce vyčlení stovky miliónov eur na vyplácanie rodičovského bonusu

Minister práce Milan Krajniak hovorí, že maximálne náklady na rodičovský bonus sú na úrovni 550 miliónov eur.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má pripravené zdroje vo výške 758 miliónov eur na vyplácanie rodičovského bonusu v roku 2023, odkedy by mal začať platiť.

Maximálne náklady na rodičovský bonus sú na úrovni 550 miliónov eur, takže ministerstvo má aj rezervu vo výške 208 miliónov eur.

Povedal to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas pondelkovej tlačovej konferencie. To, odkiaľ presne spomínaných 758 miliónov eur pochádza, chce minister vysvetliť na utorkovej tlačovej konferencii v utorok 11. januára.

Bonus je viazaný na zárobok dieťaťa

Načrtol však, že ide aj o úspory z dobrého hospodárenia Sociálnej poisťovne. Minister na viacerých príkladoch vysvetlil, ako presne rodičovský dôchodok ovplyvní výšku dôchodku penzistov, ktorí vychovali deti.

Pripomenul, že rodičovský bonus je naviazaný na zárobok dieťaťa, ktoré musí odvádzať dane a odvody na Slovensku. Využiť možnosť prispievať takto svojim rodičom k dôchodku je jeho právom, môže sa rozhodnúť aj neprispieť.

Jeho odvody sa ani v jednom prípade nezvyšujú. Konkrétny návrh počíta s prerozdelením piatich percent zo zárobku dieťaťa v pomere 2,5 percenta matke a 2,5 percenta otcovi.

Na základe aktuálnych dát za rok 2021 minister ukázal, že vlani celkovo 2,3 milióna ekonomicky aktívnych ľudí odviedlo do SP 9,5 miliardy eur. Momentálne je na Slovensku 816-tisíc dôchodcov, ktorí vychovali deti.

Miliardy eur na dôchodky

Na dôchodkoch sa celkovo vyplatilo sedem miliárd eur, avšak len štyri miliardy eur išli reálne tým dôchodcom, ktorí vychovali deti, ktoré v súčasnosti dôchodkový systém udržiavajú, pretože platia odvody.

To považuje Krajniak už dlhodobo za diskrimináciu, ktorú by rodičovský bonus zmiernil, avšak nekompenzoval by ho úplne. Ročnú diskrimináciu ukázal na viacerých ilustráciách, napríklad dôchodkyňa, ktorá vychová štyri deti, príde v porovnaní s bezdetnou dôchodkyňou v roku 2023 o skoro 3-tisíc eur.

Ak sa podarí navrhovanú formu rodičovského bonusu zaviesť, podľa Krajniakových štatistík môže s vyšším dôchodkom počítať 136-tisíc dôchodcov s jedným dieťaťom, 426-tisíc dôchodcov s dvomi deťmi, 181-tisíc penzistov, ktorí vychovali tri deti, 46-tisíc dôchodcov so štyrmi deťmi a 27-tisíc penzistov s piatimi a viacerými deťmi.

Takýto je aktuálny stav podľa počtu pracujúcich detí súčasných dôchodcov. Najviac aktuálnych dôchodcov má dve pracujúce deti.

"Pre nich by to od januára 2023 malo znamenať, že napríklad ak obe deti zarábajú po 800 eur, v takom prípade je to mesačne plus 40 eur k dôchodku a ročný rodičovský bonus je 480 eur," podotkol Krajniak. Ak by obe tieto deti zarábali 1200 eur, mesačne by tak rodičom vedeli prispieť 60 eurami a ročne 720 eurami.

Minister pripomenul tiež to, že zmeny v dôchodkovom systéme už vrátane rodičovského bonusu nezhoršujú dlhodobú udržateľnosť verejných financií, práve naopak.

Terajší návrh reformy prvého piliera zlepšuje podľa jeho slov udržateľnosť dôchodkového systému o 1,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), udržateľnosť verejných financií o 2,4 percenta HDP a celkový rezortný záväzok z hľadiska dlhodobej udržateľnosti ministerstva práce je dosiahnuť trojpercentné zlepšenie v horizonte najbližších 50 rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.