Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2018, 15:10

Matečná je s budúcoročným rozpočtom spokojná len mierne

Negatívom pôdohospodárskeho rozpočtu aj v budúcom roku, je podľa Matečnej poddimenzovanosť v oblasti tzv. bežných výdavkov, najmä miezd.

Matečná je s budúcoročným rozpočtom spokojná len mierne
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Agrorezort je s návrhom svojej rozpočtovej kapitoly na rok 2019 "mierne spokojný". Uviedla to v stredu v rámci rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS).
"Musíme sa na rozpočet pozrieť ako celok. Je mierna spokojnosť, pretože sa MPRV historicky prvýkrát podarilo dostať do rozpočtu 30 miliónov eur, ktoré je systémovým riešením tzv. zelenej nafty. Môžeme tak cez notifikovanú štátnu pomoc pomôcť našim poľnohospodárom, ktorí sa venujú špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výrobe a zamestnávajú väčší počet ľudí, aby boli konkurencieschopní voči ostatným krajinám," priblížila.

Dlhodobým negatívom rozpočtu kapitoly MPRV, aj v budúcom roku, je podľa Matečnej poddimenzovanosť v oblasti tzv. bežných výdavkov, najmä miezd. "Od roku 2014 so mzdami a odvodmi stále klesáme a nevieme ich celkom vykryť. V minulosti sme financovanie miezd vykrývali aj transfermi zo Slovenského pozemkového fondu (SPF)," dodala.

Parlamentný pôdohospodársky výbor rokoval okrem iného aj o poslaneckom návrhu zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. "Slovenskí obchodníci sú neustále proti tomuto zákonu, pretože nás neposúva dopredu a kladie nám prekážky pod nohy. Dnes odchádzam (z rokovania výboru) s inými pocitmi, ako keď som si pred asi dvoma mesiacmi prečítal prvú verziu návrhu zákona, ktorý znamenal pre obchodníkov obrovskú pohromu," povedal prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak. Na výbore prednesené pozmeňovacie návrhy podľa neho robia návrh zákona "takým, že obchodníci za istých podmienok vedia s ním spolupracovať".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.