Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2018, 00:00

Nová realita: jeden lekár, viac ľudí

Ministerstvo zvažuje ďalšie zvýšenie počtu pacientov na jedného lekára. Odborári varujú pred zhoršenou starostlivosťou a rizikom nárastu úmrtnosti.

Nová realita: jeden lekár, viac ľudí
Zdroj: Marek Kmeť

Na jedného lekára a sestru viac pacientov. To by mali byť najnovšie plány ministerstva zdravotníctve, ktoré pripravuje nové personálne normatívy. Z tých vyplýva, že sa bude rovnako veľký personál starať o väčší počet ľudí. Lekárske odborové združenie takú zmenu odmieta, podľa predsedu Petra Visolajského sa štát snaží zvyšovaním normatívov legalizovať neustále klesajúci počet personálu v slovenských nemocniciach. „Žiadame, aby minimálne personálne normatívy boli tvorené na základe odborných stanovísk a medzinárodných štandardov,“ dodáva.

Slovensko sa prepadáva
Kým podľa údajov OECD pripadá v susednom Rakúsku na tisíc pacientov v priemere 5,1 lekára, na Slovensku sa o rovnaký počet pacientov stará zhruba 3,5 lekára. „Je nemysliteľné, aby v slovenskej fakultnej či univerzitnej nemoc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.