Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 19:00

Prečo progresívci vyskočili a inde sa blížia k nule? Odborník vysvetlil, prečo prieskumy namerali rôzne čísla

  • S analytikom agentúry Median SK Michalom Mislovičom sme sa v HNtelevízii rozprávali o tom, že tri prieskumy, ktoré vyšli v jeden deň, namerali politickým stranám rôzne čísla.
  • Čím to je?
  • A v čom je metodológia Medianu odlišná od ostatným agentúr?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Tri prieskumy, rôzne čísla. V piatok zverejnili agentúry Median SK, Focus a AKO svoje prieskumy preferencií politických strán. Namerané čísla sa vo viacerých prípadoch výrazne líšili. Kým podľa Medianu by napríklad Progresívne Slovensko získalo len ľahko nad dve percentá hlasov, Focus a AKO ho posielajú do parlamentu.

Prečo je to tak, sme sa v HNtelevízii pýtali analytika agentúry Median SK Michala Misloviča.

"Medzi jednotlivými výsledkami, ktoré namerali agentúry, nie sú nejaké zásadné rozdiely, stále sa pohybujeme v nejakej štatistickej chybe a v nejakom intervale spoľahlivosti," tvrdí Mislovič.

Hodnoty namerané Medianom a AKO sú podľa neho podobné. Výraznejšie sa líšili výsledky Focusu, hodnotí.

Median zbiera dáta odlišným spôsobom, ako ostatné agentúry. "My zbierame 80 percent našej vzorky face to face v uliciach a 20 percent našej vzorky prostredníctvom online panelu."

​Druhou odlišnosťou je, že sa pýtajú štyri otázky. "To znamená, že sa ich pýtame na účasť, na to, ktorú stranu by volili, samozrejme sa ich následne pýtame, či majú aj nejakú ďalšiu preferovanú stranu, nad ktorou taktiež uvažujú a pýtame sa ich aj na minulú voľbu," priblížil.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.