Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 14:38

Kiska je znepokojený konfliktom v koalícii. Migrácia je pre politikov červeným súknom, tvrdí

  • Andrej Kiska očakáva, že si v koalícii vyriešia osobné spory tak, aby Slovensko zostalo dôveryhodným partnerom.
  • Reaguje tak na spor ohľadne globálneho paktu OSN o migrácii, ktorý považuje za právne nezáväzný dokument neukladajúci Slovensku povinnosť prijímať migrantov.
  • Prezidenta mrzí, že kedykoľvek sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov ide o červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam.

Prezident vyzval vládnu koalíciu, nech si vyrieši svoje vnútorné spory a zabezpečí, aby Slovensko zostalo dôveryhodným partnerom pre svojich spojencov.

Andrej Kiska tak reaguje na konflikt ohľadne globálneho paktu OSN o migrácii medzi ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ktorého nominoval Smer, na jednej strane a stranou Roberta Fica a SNS na druhej. 

Červené súkno ženúce k populizmu

"Prezident Andrej Kiska je znepokojený konfliktom vo vláde Petra Pellegriniho a hroziacou demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a očakáva, že osobné spory si v koalícii vyriešia tak, že Slovensko zostane dôveryhodným partnerom v očiach svojich spojencov," píše sa v stanovisku prezidenta, ktoré médiám poskytol jeho hovorca Roman Krpelan.

Kiska považuje Globálny rámec o migrácii za právne nezáväzný dokument, ktorý Slovensku neukladá povinnosť, aby prijímalo migrantov. Naopak, zdôrazňuje podľa neho, že každý štát má právo rozhodovať, kto môže alebo nemôže vstúpiť a zostať na jeho území. Zároveň je dokument aj návodom, ako migrácii predchádzať, zdôrazňuje prezident.

Prezidenta mrzí, že kedykoľvek sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov ide o červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam.

Minister nevylúčil demisiu

Lajčák dnes rázne vystúpil proti kritikom globálneho paktu OSN, pod ktorý sa ako predseda 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN výraznou mierou podpísal. Vrátane SNS a opozičnej SaS sa k najväčším kritikom paktu radí aj šéf Smeru Robert Fico.

"Toto nie je o tom dokumente, tu si všetci riešia preferencie, všetci tu riešia našu malú zápecnícku domácu politiku," povedal ostro Lajčák. Na otázku, či tým myslí aj Fica, odpovedal: "Keď som povedal všetci, myslím všetci."

Lajčák zároveň vyhlásil, že v prípade, ak dajú poslanci paktu OSN v Národnej rade červenú, nevylučuje demisiu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.