Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2018, 12:10 Aktualizované dňa 20.11.2018 o 13:50

Zmena plánu. Pellegrini prekvapil, Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet už o rok

Pôvodne malo Slovensko dosiahnuť vyrovnaný rozpočet až v roku 2020.

Rozpočet verejnej správy na rok 2019 bude vyrovnaný. Dosiahne sa to podaním pozmeňovacieho návrhu pri jeho prerokovávaní v pléne Národnej rady (NR) SR na jej najbližšej schôdzi. Oznámil to v utorok na brífingu po rokovaní vlády jej predseda Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Na základe posledných analýz a prognóz hospodárskeho vývoja SR, ktoré sú za tretí kvartál dokonca optimistickejšie, ako sa predpokladalo a zvážení všetkých okolností sme sa dnes na rokovaní vlády aj s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) zhodli na tom, že Slovensko môže byť ambicióznejšie pri tvorbe budúcoročného štátneho rozpočtu," povedal premiér.

​Čistá nula

Kažimír dnes podľa slov Pellegriniho predloží taký pozmeňujúci návrh, ktorý zabezpečí, že vláda na rokovanie pléna parlamentu predloží prvýkrát v histórii vyrovnaný štátny rozpočet. 

"To znamená, že deficit na rok 2019 bude nula, celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch," podčiarkol premiér.

​Vláda podľa Pellegriniho mení cieľ, ktorý bol stanovený pri deficite na 0,1 percenta HDP.

"Veľká chvíľa pre Slovensko"

"Ideme do NR SR na rokovanie pléna s vyrovnaným rozpočtom. Je to veľká chvíľa pre Slovensko, je to skôr, ako sme predpokladali v programovom vyhlásení vlády. Dovoľuje nám to rozvoj ekonomiky," poznamenal predseda vlády.

Dodal, že úpravy, ktoré sa vykonajú v štátnom rozpočte, nebudú na úkor žiadnej z priorít konkrétnych rezortov. "Všetky politiky, všetky návrhy na rok 2019 budú môcť byť financované a aj napriek tomu budeme schopní prvýkrát hospodáriť s nulovým deficitom," dodal Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.