> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2018, 14:25 Aktualizované dňa 19.11.2018 o 15:27

Kalavská: Nedopustím, aby kvôli politickému boju skončil pacient s neúnosnými doplatkami

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská tvrdí, že strana SaS svojimi tvrdeniami zavádza spoločnosť.

Ministerka zdravotníctva sa ostro ohradila voči obvineniam strany Sloboda a Solidarita z obhajovania zisku farmaceutických spoločností.

"Ja som jednoduchý lekár, počas mojej 15 ročnej praxe som sa snažila správať slušne, pre mňa je pacient na prvom mieste a to sa nezmenilo ani tu na ministerstve zdravotníctva," hovorí Kalavská. 

"Ak by som podpísala revíziu, stúpli by poplatky pacientov. Ak by som to podpísala, tá istá strana by prišla, že Kalavská vyhovela Pente. Keď tu niekto rozpráva, že som vyhodila hore komínom 50 miliónov eur, vypočítali títo ľudia, aké by to malo následky pre pacientov, keby som to podpísala," dodala ministerka.

"Moja prax má inú váhu ako populistická či politická, SaS zavádza spoločnosť. Nedopustím, aby kvôli politickému boju skončil pacient s neúnosnými doplatkami," uviedla šéfka rezortu zdravotníctva.

Opozičná strana SaS vyzvala v pondelok ministerku zdravotníctva Kalavskú, aby odstúpila. Zároveň na ňu podáva trestné oznámenie za marenie úlohy verejného činiteľa.

Liberáli tvrdia, že Kalavská berie pacientom ročne od 64 do 72 miliónov eur, ktoré smerujú k farmafirmám. A to tým, že odmietla podpísať revíziu úhrad liekov. Ak Kalavská neodstúpi, SaS je ochotná začať zbierať podpisy na mimoriadnu schôdzu na jej odvolanie.

Ministerstvo zdôraznilo, že revíziu úhrad v rozsahu, ako nebola podpísaná sedem rokov, sa rozhodla Kalavská nepodpísať práve z dôvodu, že nechce, aby sa zvyšovali doplatky pre pacientov v lekárňach.

Rezort tiež pripomenul, že z 300 výrobcov len dvaja znížili cenovú ponuku o dva centy. Zdôraznilo, že farmaceutické spoločnosti môžu cenové návrhy predkladať priebežne, bez akejkoľvek výzvy, preto stretnutie s výzvou zo strany rezortu považuje za "ústretový krok".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.