Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2018, 00:00

Primátor Nitry Hattas predstavil ambiciózny plán. Týkať sa má aj Bratislavy

Nový nitriansky primátor chce rokovať s poslancami, aby mal v zastupiteľstve väčšinu.

Suverénnemu víťazstvu v Nitre sa teší nezávislý kandidát Marek Hattas, porazil 12 rokov úradujúceho Jozef Dvonča za Smer. V rozhovore pre HNtelevíziu nový primátor priznal, že pri svojich plánoch potrebuje súčinnosť vyššieho územného celku.

Získali ste 42 percent, pán Dvonč len 22. Čakali ste, že to bude takýto náskok? Prieskumy tomu nenasvedčovali.
Posledné prieskumy boli veľmi vyrovnané, ale my sme už tak trochu tušili, keď sme sa rozprávali s ľuďmi na ulici, že niečo sa v tej spoločnosti láme. Očakávania preto boli veľmi veľké.

V 31-člennom mestskom zastupiteľstve máte 21 nezávislých poslancov. Koľko z nich je z vášho tímu Hattas?
Z nášho tímu sa dostalo desať. V najbližších týždňoch budeme riešiť práve koaličnú dohodu a ja verím, že budeme mať väčšinu a ten náš program budeme môcť presadiť v meste.

Nitra je však dosť zadlžená. Budú sa dať zmeny spojiť aj so šetrením, alebo šetriť neplánujete?
Bude to komplikované, musíme to vyvážiť. Mesto funguje veľmi neefektívne, takže jedna z prvých vecí bude, že spravíme audit všetkých zmlúv aj spoločností, kde má mesto svoj podiel. Veríme, že dokážeme ušetriť na efektívnosti a tie peniaze potom môžeme využiť na to, aby sme mohli realizovať veci, ktoré máme v našom programe. Plán je veľmi ambiciózny, máme tam viac ako sto riešení. Ale musím povedať, že to je dlhodobý plán, veľa z toho stihneme v priebehu týchto štyroch rokov, ale my to vidíme ešte aj na dlhšie obdobie.


Nitra nemá takmer žiadne vlakové spojenie. Vy v pláne hovoríte o priamom vlakovom spojení medzi Nitrou a Bratislavou. Je to z pozície primátora možné, viete to nejako ovplyvniť?
Toto je skôr otázka na vyšší územný celok.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.