Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 16:55 Aktualizované dňa 16.11.2018 o 21:43

Slováci opäť vyšli do ulíc. Pošlime Ficov a Kaliňákov do politického zabudnutia, vyzval Šeliga

Organizátori zvolali protesty po tom, čo ich vypočúvala NAKA v súvislosti s anonymným trestným oznámením.

Slováci opäť vyšli do ulíc. Pošlime Ficov a Kaliňákov do politického zabudnutia, vyzval Šeliga
Zdroj: TASR/Martin Baumann

V Bratislave a iných slovenských ale aj zahraničných mestách prebiehala v piatok ďalšia vlna protestov Za slušné Slovensko.

Tá je reakciou na trestné oznámenie, ktoré na organizátorov podal anonym a následné vypočúvanie Národnou kriminálnou agentúrou.

Pozrite si všetky príhovory z bratislavského námestia:

Tisíce ľudí sa v piatok podvečer stretli na Námestí SNP v centre Bratislavy. Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa po desiaty raz konalo symbolicky v predvečer výročia Nežnej revolúcie.

Dav opakovane skandoval heslá "hanba", "do basy", ale aj "my sme tu zadarmo", či "ďakujeme". Zhromaždenie trvalo zhruba dve hodiny, na pódiu sa vystriedali organizátori protestov, novinári, vedci, herci, umelci a ďalší.

O zákulisí života a práce Jána Kuciaka sa dočítate v najnovšom čísle HN magazínu, ktorý si do nedele 18. novembra môžete zakúpiť spolu s Hospodárskymi novinami v každom dobrom stánku.

Zdroj: HN magazín

"Chceme si uctiť a pripomenúť aj to, že v 89. roku tu stáli desiatky tisíc ľudí na námestí a bojovali za slobodu. Ten boj nekončí a ochrana občianskej spoločnosti, boj proti konšpiráciám, to je neustály zápas, ku ktorému chceme prispieť. To je cesta k slušnosti," uviedol jeden z organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko.

Udalosti posledného týždňa ako útoky na novinárov, občiansku spoločnosť, obvinenia z pokusov o štátny prevrat a podozrenia z toho, že boli zneužité bezpečnostné zložky, sú podľa neho hlavným dôvodom, prečo opäť zorganizovali zhromaždenia.

"Plánovali sme si pripomenúť 17. november, to bolo dlhodobo plánované. Ale potom to celé chytilo eskaláciu, keď bývalý premiér hovoril o tom, že má informácie, ktoré nemá odkiaľ mať. A rovnako, keď boli medializované informácie o tom, ako nás volala NAKA," doplnil.

V úvode protestu Karolína Farská a Juraj Šeliga uviedli, že organizátori protestov sú neustále označovaní za nepriateľov snažiacich sa o narušenie demokracie. "Skutočným nepriateľom je konšpirácia, korupcia, nenávisť a tí, čo ju šíria," povedal Šeliga.

Na pódium vystúpili aj členovia koordinačného výboru slovenských vysokých škôl z novembra 1989.

Zhromaždeniu sa prihovorili Filip Vagač a Zuzana Mistríková. "Mladí ľudia, ktorí stoja aj za dnešným zhromaždením, žiadajú elementárnu slušnosť a zodpovednosť pri spravovaní veci verejných. Žiadajú slušné Slovensko," uviedla Mistríková.

Vagač rovnako vyjadril podporu organizátorom a doplnil, že sa nenechajú zastrašiť. S prejavmi vystúpili aj ďalší účastníci protestov z novembra 1989 ako Peter Zajac, Fedor Gál a Martin Bútora.

Podporu protestom a nespokojnosť s vývojom udalostí na Slovensku vyjadrili počas zhromaždenia aj herci zo Slovenského národného divadla a divadla Astorka. S príhovormi vystúpila Táňa Pauhofová a Richard Stanke.

Na pódium sa postavili aj novinári. Verejnosti sa prihovorila česká kolegyňa zavraždeného Jána Kuciaka Pavla Holcová. Uviedla, že rok 2018 bol pre ňu a pre mnohých ďalších novinárov najťažším v živote.

"To, čo sme si prežili na konci februára, bol dotyk absolútneho zla. Bola to akási kumulácia našej novinárskej absolútnej bezmocnosti," uviedla.

Stala sa podľa nej tragédia a novinári mali pocit, že píšu zbytočne. Poďakovala sa verejnosti za to, že chodili na protesty. Ich účasť podľa nej pomohla k tomu, aby novinári pokračovali v písaní o kauzách, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak, a aby jeho prácu dokončili.

"Mnohí z nás to chceli vzdať. Hovorili sme si, že si nájdeme novú bezpečnejšiu prácu, ale to, že ste prišli, pomohlo," doplnila.

Zhromaždenie svojím slovom podporili aj Zuzana Števulová, Fedor Gál, Martin Strižinec, Kristína Farkašová, či vedec Peter Celec. Na záver zaznela štátna hymna. Udalosť prebiehala pokojne, na poriadok dohliadali policajti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.