Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 12:13 Aktualizované dňa 16.11.2018 o 14:29

Tri prieskumy v jeden deň: Smeru, SaS a progresívcom namerali rôzne čísla

  • V jeden deň zverejnili svoje prieskumy agentúry AKO, Focus a Median SK.
  • Ich výsledky sa pri viacerých stranách značne líšia.
  • AKO a Focus posielajú progresívcov do parlamentu, Median SK ich vidí hlboko pod hranicou zvoliteľnosti.
  • Smeru zase Median nameral 26 percent, AKO 23,9 percenta a Focus 20,9 percenta.
  • Sloboda a Solidarita má podľa Focusu podporu 12 percent voličov, podľa Median SK 14,7 percenta a podľa AKO 16,1 percenta.
Tri prieskumy v jeden deň: Smeru, SaS a progresívcom namerali rôzne čísla
Zdroj: TASR, HN; Koláž: HN

V jeden deň zverejnili svoje prieskumy politických preferencií tri agentúry. Median SK zbieral dáta počas uplynulého mesiaca, Focus v priebehu minulého a tohto týždňa a agentúra AKO zisťovala voličské preferencie v tomto týždni. Pozrite si výsledky jednotlivých agentúr:

O výsledkoch komunálnych volieb sme sa rozprávali so sociológom Michalom Vašečkom:

AKO

Agentúra AKO namerala vládnemu Smeru zisk 23,9 percenta hlasov, čo je oproti jej októbrovému prieskumu nárast o viac ako percento. Rástla aj opozičná SaS, ktorú by volilo 16,1 percenta opýtaných. 

Výraznejší nárast zaznamenala aj Sme Rodina Borisa Kollára. Tá rástla o viac ako dva percentuálne body a volilo by ju 10,4 respondentov. 

O jeden percentuálny bod oslabila koaličná SNS, ktorej by svoj hlas odovzdalo 9,2 percent opýtaných. Strácajú aj kotlebovci, ktorým podporu vyjadrilo len 7,8 percenta respondentov. V októbri to bolo ešte 10,7 percenta. 

Obyčajní ľudia zaznamenali minimálne zmeny a volilo by ich 8,1 respondentov. O 0,1 percenutálneho bodu klesla podporu aj Mostu Híd, ktorý by volalilo 6,1 percenta opýtaných.

V parlamente by bolo aj KDH so ziskom 5,9 percenta hlasov. AKO prvýkrát vo svojom prieskume posunulo do národnej rady aj Progresívne Slovensko,ktoré by získalo rovných päť percent.

Spolu okolo poslanca Miroslava Beblavého by získalo 4,2 percenta, hlasov, čo je mierny nárast oproti októbru. SMK by získala 3,2 percenta hlasov. 

Focus

Kým najsilnejšie strany Smer a SaS padajú, nové subjekty Spolu a Progresívne Slovensko by sa dostali do parlamentu. Ukazuje to najnovší prieskum agentúry Focus.

​Smer sa od septembrového prieskumu Focusu prepadol o 1,5 percentuálneho bodu, volilo by ho takmer 21 percent respondentov. Rovnako tak oslabila aj najsilnejšia opozičná strana SaS, ktorú by volilo 12 percent opýtaných. Pokles zaznamenalo aj OĽaNO. To by volilo 9,5 percenta voličov.

Sme Rodina Borisa Kollára by získala 8,1 percenta hlasov. Pokles o viac ako percento zaznamenala SNS. Tú by volilo 8 percent respondentov. 

Najvýraznejšie rástlo dnes mimoparlamentné KDH. To by získalo už 7,7 percenta hlasov. Rástla aj najmenšia koaličná strana Most-Híd, ktorú by volilo 5,9 percenta opýtaných. 

Prvýkrát sa v prieskume dostali pomyselne do parlamentu aj nové subjekty. Progresívne Slovensko by volilo 5,3 percenta opýtaných a Spolu by získalo presne päť percent hlasov. 

Súčasný koaličný trojlístok by mal len 57 poslaneckých kresiel. Šancu by mala široká koalícia SaS (20), OĽaNO (16), Sme Rodina (13), KDH (12), Progresívne Slovensko (8) a Spolu (8). Dokopy by mali 77 poslancov, ak by pribrali aj desať poslancov Mosta-Híd, mali by 87 kresiel. 

Median SK

Najsilnejšou politickou stranou podľa agentúry Median SK zostáva Smer-SD. 

Smer by volilo 26 percent respondentov. Druhou najsilnejšou je opozičná SaS so ziskom 14,7 percenta hlasov. Na treťom mieste by boli Obyčajní ľudia. Tých by volilo 9,9 percenta respondentov.

Koaličná SNS by získala 8,8 percenta hlasov. Nasledovala by ju Sme Rodina so ziskom 8,1 percenta hlasov. V parlamente by bolo aj KDH, ktoré by volilo 7,3 percenta opýtaných.

Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu je Kotlebova ĽS NS so ziskom 7,2 percenta hlasov. 

Mimo parlamentu by skončila najslabšia koaličná strana Most-Híd. Tú by volilo 4,5 percenta opýtaných. Viac hlasov (4,8 percenta) by získala Strana maďarskej koalície.

Nové subjekty by rovnako zostali pred bránami národnej rady. Lepšie je na tom však spolu, ktoré má k päťpercentnému kvóru blízko. Hlas by mu odovzdalo 4,8 percenta opýtaných. Progresívne Slovensko by volilo len 2,1 percenta ľudí. 

Voliť by podľa Medianu išlo 58 percent respondentov. Najochotnejšia ísť voliť je kategória obyvateľov vo veku 55 až 64 rokov a ľudia s maturitou a vysokoškolským vzdelaním

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.