Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 17:46

Nemôžeme niesť zodpovednosť za to, čo sa dialo, reaguje dekan na kauzu okolo Dankovej práce

Michal Turošík verí, že verejnosť bude brať na vedomie, že ide o prípad z minulosti.

Nemôžeme niesť zodpovednosť za to, čo sa dialo, reaguje dekan na kauzu okolo Dankovej práce
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pre odborníkov aj pre verejnosť, ale aj pre dobré prešetrenie situácie je lepšie nechať dostatočný čas účelovej komisii na Univerzite Mateja Bela (UMB) na preverovanie rigoróznych prác.

​Uviedol to dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Michal Turošík vo štvrtok po stretnutí predstaviteľov právnických fakúlt slovenských univerzít s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

"Účelová komisia sa vždy kreuje na základe zákona a štatútu akademického senátu, kde je dopredu vymedzená nejaká lehota," povedal Turošík. Ozrejmil, že pre všetky strany bude lepšie, keď sa situácia dobre preverí. Podľa neho bude jednoduchšie sa k tejto téme vyjadriť, keď budú známe výsledky prešetrovania a stanovisko odborníkov.

Turošík verí, že verejnosť bude brať na vedomie, že ide o prípad z minulosti. Na právnickej fakulte a na UMB sa odvtedy vymenili viaceré generácie. "My dnes naozaj nemôžeme niesť akúkoľvek zodpovednosť za to, čo sa dialo, nielen u nás, ale jednoducho všade na akejkoľvek univerzite a v spoločnosti ako takej," povedal.

Univerzita bude podľa jeho slov rada spolupracovať v medziach zákona, no potrebujú na to aj patričný čas, aby vedeli okolnosti vyhodnotiť a postupovať v rámci zákona.

​Akademický senát UMB zriadil účelovú komisiu na preskúmanie podozrení z plagiátorstva rigoróznych prác na univerzite. Výsledky preskúmania a návrhy opatrení účelová komisia predloží najneskôr do 11. januára 2019 predsedovi Akademického senátu UMB.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.