Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 00:00

Autonómna MHD sa rozbehne v roku 2020

Jednou z najhorúcejších tém v oblasti smart dopravy je parkovanie, riešenie prinášajú aj Slováci.

Autonómna MHD sa rozbehne v roku 2020
Zdroj: Dreamstime

Každodenné problémy, ako dlhé hľadanie parkovacieho miesta, stratený lístok či nekončiace sa kolóny, majú riešenie a ako ukázali mnohé projekty na Smart City Expo v Barcelone, nemusí byť ani také komplikované či finančne náročné. Prinášame to najlepšie z výstavy, ktorá sa koná tento týždeň.

1. Autonómna verejná doprava
Ráno sadnete do vozidla, ktoré sa podobá na auto, iba s tým rozdielom, že mu akoby chýba predná časť – nemá totiž žiaden volant, rýchlostnú páku či brzdy. Spolu s okolitými susedmi sa odveziete až do centra a auto sa potom vráti naspäť s tým, že po práci po vás opäť príde. Aj takto by mohlo podľa vývojárov v oblasti verejnej dopravy vyzerať naše cestovanie už o pár rokov. Autonómne vozidlá sa stali v poslednom období veľkou témou a prvé pokusy už fungujú vo francúzskom Lyone či v americkom Las Vegas.

Aktuálna realita má však od „namakanej“ technológie ďaleko. Vozidlá, ktoré už sú v prevádzke, môžu ísť maximálnou rýchlosťou iba 20 kilometrov za hodinu a ako sme mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži na World

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.