Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 15:31

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva ďalšie protesty. Štát sa nás snaží zastrašiť, tvrdí organizátor

  • Posledné udalosti považujú organizátori protestov Za slušné Slovensko za snahu o zastrašovanie.
  • Na piatok zvolávajú po Slovensku ďalšie protesty.
  • Opozícia je z vypočúvania aktivistov pobúrená.

Iniciatíva Za slušné Slovensko reagovala na aktuálne udalosti ohľadom ich predvolaní a výsluchov na NAKA. Na piatok zvolávajú po Slovensku ďalšie protesty.

„Znova budeme volať po slušnom Slovensku,“ povedala organizátorka protestov Karolína Farská. Posledné udalosti považujú za snahu o zastrašovanie. Sú to podobné praktiky, ako pred rokom 1989. „Je smutné, že v predvečer novembra sa štát snaží zastrašiť aktivistov,“ povedal Juraj Šeliga.

"Pred 29 rokmi sa 16. novembra 1989 študenti v Bratislave postavili režimu, v ktorom sa cítili utláčaní. Tajná služba a štát vtedy sledovali občianskych aktivistov, za vlády Roberta Fica sa to evidentne deje znovu," píše iniciatíva na svojom Facebooku.

Výsluch NAKA

Národná kriminálna agentúra agentúra predvolala a vypočula organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

Dôvodom má byť trestné oznámenie, ktoré podal anonym. V ňom tvrdí, že organizovali štátny prevrat a platí ich George Soros, informoval Denník N. 

Smer reaguje

Fico neskôr Sorosa spájal aj s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý to popieral.

Na vypočúvanie reagoval aj vládny Smer. Strana sa "ostro ohradzuje proti dezinterpretácií vyjadrení predsedu strany Roberta Fica pre české médiá týkajúce sa organizátorov protestov Za slušné Slovensko."

"Štátne orgány nerobili voči nim žiadne aktívne kroky. O aktuálnom vypočúvaní organizátorov sme sa dozvedeli len z dnešných médií. Predseda strany Robert Fico si stojí za svojimi slovami, ktoré o pozadí protestov povedal nielen pre české médiá," píše sa ďalej v stanovisku strany Smer.

Opozícia je pobúrená

Poslanec Gábor Grendel chce zvolať mimoriadne rokovanie Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS. Grendel si myslí, že organizátori mohli byť monitorovaní. 

Podpredseda SaS Ľubomír Galko hovorí, že opozícia musí konať koordinovane. "To, či boli organizátori protestov sledovaní, je legitímna otázka. Mňa osobne by to neprekvapilo, Roberta Fica považujem za veľmi nebezpečného človeka. Naďalej disponuje citlivými informáciami, ktoré by nemal mať," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.