Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Smer je tam, kde bolo HZDS krátko pred koncom, hovorí o výsledkoch volieb odborník

  • Za víťazov sa označujú všetci, kto však má naozaj právo na tento titul? 
  • Menšie vládne strany - SNS a Most-Híd posilnili.
  • Smer však vo voľbách výrazne stratil. 
  • Pozície Smeru začínajú pripomínať HZDS krátko pred jeho pádom. 
  • Fenomén nezávislých kandidátov nie je taký jasný, ako by sa mohlo zdať.
  • O výsledkoch volieb sme sa zhovárali so sociológom Michalom Vašečkom.

Je pár dní po komunálnych voľbách a Slováci si zvolili svojich primátorov starostov a miestnych poslancov. Veľké víťazstvo oslavujú nezávislí kandidáti, o úspechu však hovorí aj vládny Smer-SD. Hlavu v smútku však nemá ani opozícia. 

Kto je teda skutočným víťazom volieb? O tom sme sa rozprávali so sociológom Michalom Vašečkom.

"Musím povedať, že aj mňa rozosmialo, ako sú všetci víťazi," povedal úprimne. Vážnejšie však Vašečka dodal, že pri komunálnych voľbách nie je také ľahké povedať, kto je víťaz ako je to napríklad pri parlamentných voľbách.

Sociológ upozornil, že koalícia nemôže voľby považovať za prehru. "SNS posilnila veľmi masívne, úspechy zaznamenal aj Most-Híd," hovorí. 

Pri Smere je však podľa neho situácia iná. Čím vysvetľuje pokles najsilnejšej vládnej strany, ktorý označuje za jednoznačný?

Vašečka pripomenul aj osud HZDS, ktoré krátko pred svojim pádom oslovovalo prevažne rurálnych voličov a strácalo väčšie mestá. Podľa neho je v podobnej situácii dnes aj Smer.

Či sa dočkáme rovnakého osudu ako bolo pri HZDS, je podľa Vašečku dnes otázne. Rozhodne podľa neho to, ako sa k tomu postaví jej súčasný predseda. "Robert Fico môže byť schopný stiahnuť tú stranu do bezvýznamnosti."

Môže si Smer udržať svoje pozície? 

Fenoménom volieb boli aj nezávislí kandidáti, ktorí však kandidovali s podporou rôznych politických strán. Čo teda takáto nezávislosť v skutočnosti znamená? "Nie je nezávislý ako nezávislý," priznáva Vašečka. 

Aký je teda medzi nimi rozdiel? 

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.