Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 11:51

Exsiskár Kosík dostal ďalšie roky za mrežami. Súd rozhodol v miliónovej kauze

Špecializovaný súd odklepol exsiskárovi Ľubošovi Kosíkovi, ktorý v súčasnosti sedí za mrežami v Mali, ďalšie štyri roky väzenia.

Ide o kauzu zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur, ktoré mal sfalšovať Kosík v roku 2011. O štyri roky neskôr súd vyniesol rozsudok 14 rokov väzenia a pokutu 100-tisíc eur.

Práve dnes pezinský súd riešil náhradný trest za nezaplatenie spomínanej sumy a odklepol alternatívny. Kosíkovi tak po dnešnom rozhodnutí súdu k 14-ročnému trestu pribudli ďalšie štyri roky vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

"Súd uložil odsúdenému výkon náhradného trestu odňatia slobody vo výmere štyri roky a zaradil ho do do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia," povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. 

Kosíkov advokát Martin Kanás podal proti rozhodnutiu sťažnosť. "Po konzultácii s klientom mám od neho pokyn, aby som podal sťažnosť. Tú som podal," povedal. 

V Kosíkovej miliónovej kauze ide o tri zmenky, na ktorých sfalšoval podpisy svojho bývalého obchodného partnera Ľubomíra Farenzena. Neskôr bývalý siskár predložil zmenky súdu a získal dokument na vyplatenie peňazí.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka v čase vynesenia rozsudku označil Kosíkov trest za opodstatnený a jeho počínanie a samotné vykonanie samotného skutku bolo sofistikované a dobre premyslené.

Kosíkove meno ale svieti aj v inom škandále, a to v prípade únosu Michala kováča ml., ktorého mala vtedajšia SIS zavliecť do Rakúska. Svedkom a účastníkom celej akcie „služby“ mal byť práve Kosík. Ten v súčasnosti ale sedí za mrežami v Mali, kde sa ukrýval pred slovenskými úradmi.

Miestna polícia nakoniec Kosíka zadržala v roku 2016 na základe medzinárodného zatykača. Bývalý zamestnanec „služby“ nebol zatiaľ prevezený na Slovensko, pretože nemáme s Mali uzatvorenú zmluvu o extradícii, teda vzájomnom vydávaní zločincov.

"Zle. Podmienky sú tam strašné, hovoril, že nikto z nás si to nevie ani predstaviť. Z toho čo viem, podmienky či hygienické alebo zdravotné sú tam veľmi zlé," odpovedal Kosíkov advokát na otázku novinárov o tom, ako sa v Mali má. Zároveň dodal, že jeho klient je pripravený vypovedať a teda prísť na Slovensko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.