Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 10:46 Aktualizované dňa 12.11.2018 o 13:44

Benčíkovi sa vyhrážal smrťou, teraz ho polícia obvinila za to, že bojoval na Ukrajine

Obvinenému Máriovi Reitmanovi hrozí dva až osem rokov väzenia.

Benčíkovi sa vyhrážal smrťou, teraz ho polícia obvinila za to, že bojoval na Ukrajine
Zdroj: Reuters

Vyšetrovateľ národnej protiteroristickej jednotky Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči Máriovi Reitmanovi za zločin účasť na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu.

Ide vôbec o prvý prípad, kedy bolo vznesené obvinenie občanovi Slovenskej republiky za aktívnu účasť na bojoch v rámci ozbrojeného vojenského konfliktu na území Ukrajiny proti Ukrajinskej armáde, informuje polícia na svojom Facebooku.

Obvinený Reitman sa minimálne od júla 2015 až doposiaľ, ako člen organizovaných ozbrojených skupín bojujúcich na strane proruských separatistov s použitím zbraní aktívne podieľal a ďalej aktívne podieľa počas vojny na území iného štátu na bojovej činnosti organizovaných ozbrojených skupín a to najmä v Doneckej oblasti v ukrajinskom regióne Donbas.

V prípade dokázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody vo výške dva až osem rokov.

Vyšetrovanie v tejto veci začala Generálna prokuratúra (GP) SR a prípad v januári minulého roka po preverení všetkých informácií postúpila vyšetrovateľom z NAKA, informovala o tom hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

"Prokurátor trestného odboru GP SR dňa 27. 1. 2017 rozhodol o postúpení písomností Národnej kriminálnej agentúre Prezídia Policajného zboru SR s cieľom preverenia ich obsahu v kontexte s existenciou zákonných znakov zločinu účasti na bojovej činnosti organizovanej ozbrojenej skupiny na území iného štátu," uviedla.

Reitman sa v januári 2017 vyhrážal smrťou Jánovi Benčíkovi, polícia vtedy známemu blogerovi ponúkla ochranu, ktorú však odmietol. V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s Benčíkom:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.