Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 00:00

Smer stratil väčšinu krajských miest

Dlhoročných smerákov Igora Chomu zo Žiliny, Jozefa Dvonča z Nitry a Richarda Rašiho z Košíc vystriedali na pozícii primátorov krajských miest nové mená. Rovnako aj v hlavnom meste sa rozlúčil so svojou pozíciou Ivo Nesrovnal, ktorého v posledných voľbách nepriamo podporil Smer.

Smer stratil väčšinu krajských miest
Zdroj: TASR

Bratislava – Rozdiel medzi prvým a druhým 21 917 hlasov
Matúš Vallo
36,54 percenta
58 578 hlasov
Progresívne Slovensko, Spolu

Profil: Matúš Vallo vyštudoval architektúru na STU v Bratislave, stojí za iniciatívou Mestské zásahy a za občianskym združením My sme mesto. Zároveň je basgitaristom a textárom hudobnej skupiny Para. Svoju kandidatúru na funkciu primátora Bratislavy ohlásil vo februári. Kandidoval ako občiansky kandidát s podporou tímu odborníkov zjednotených pod názvom Team Vallo. V apríli mu vyjadrili podporu v komunálnych voľbách mimoparlamentné strany Spolu a Progresívne Slovensko.

Václav Mika
22,87 percenta
36 661 hlasov
Nezávislý kandidát

Volebná účasť: 40,7 percenta


Nitra – Rozdiel medzi prvým a druhým 5 932 hlasov
Marek Hattas
42,3 percenta
12 385 hlasov
Nezávislý kandidát

Profil: Medzi aktivistov sa v Nitre zaradil už ako školák. V 15 rokoch zorganizoval pochod proti rasizmu. Neskôr študoval v Brne aplikovanú informatiku. Štúdium však nedokončil a vrátil sa do Nitry. Miestni ho poznajú ako zakladateľa kultúrneho centra Hidepark, ktoré vybudoval doslova na zelenej lúke. Za jeho aktivity ho Nadácia Pontis zaradila medzi sociálnych inovátorov. Okrem toho na jar organizoval v meste po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej protesty Za slušné Slovensko.

Jozef Dvonč
22,0 percenta
6 453 hlasov
Smer-SD, SNS

Volebná účasť: 43,1 percenta

Trnava – Rozdiel medzi prvým a druhým 9 382 hlasov
Peter Bročka
62,8 percenta
12 731 hlasov
Nezávislý kandidát

Profil: V roku 2006 vyštudoval Právnickú fakultu Trnavskej univerzity, na Bratislavskej vysokej škole práv, dnešnej Paneurópskej vysokej škole, získal v roku 2008 titul Majster práv získal na International Business Law CE University v Budapešti v Maďarsku v roku 2009. Neskôr

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.