Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 13:04 Aktualizované dňa 09.11.2018 o 14:42

Kiska skrížil plány Dankovi, vetoval rekreačné poukazy

Novela podľa Andreja Kisku vytvorila tri skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu.

Prezident Andrej Kiska skrížil plány šéfa parlamentu a lídra SNS Andreja Danka. Poslancom vrátil na opätovné prerokovanie novelu zákona o podpore cestovného ruchu, ktorú práve Danko presadzoval.

Prezident svojím vetom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu a príspevku na rekreáciu zamestnancov. "Je právomocou vlády a parlamentu podporovať domáci cestovný ruch prostredníctvom takých nástrojov, ktoré považujú za vhodné či potrebné," konštatoval Kiska.

Podpredseda SNS Anton Hrnko pre HNonline v reakcii povedal, že Kiska si robí predvolebnú kampaň. "Museli sme si na to zvyknúť."

Danko vyjadril z Kiskovho rozhodnutia ľútosť.

"Je mi neskutočne ľúto, že prezident SR neprejavil empatiu vo vzťahu k slovenským robotníkom a štátnym zamestnancom. Jediné pozitívum je to, že podpísal aspoň zníženú DPH na ubytovacie služby. Veľmi ťažko sa v koalícii presadzujú nástroje pomoci zamestnancom, veľmi ťažko sa zdvíha ich životný komfort a ich čistá mzda. Toto je jeden z nástrojov, ktorý môže zlepšiť kvalitu pracovno-právneho vzťahu. Veríme, že NR SR tento inštitút opätovne podporí," tvrdí šéf parlamentu.

Vytvorila tri skupiny zamestnancov, tvrdí Kiska

"Právna norma podľa neho neprimerane diskriminuje časť zamestnancov v nároku na získanie príspevku na rekreáciu," píše sa v tlačovej správe prezidentskej kancelárie o novele z dielne poslancov koaličnej SNS.

Upozorňuje však, že schválený zákon vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu, a to v závislosti od toho, či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí. Časť zamestnancov má príspevok garantovaný, časť naň vôbec nemá nárok a časť ho môže získať na základe dobrovoľnej iniciatívy zamestnávateľa.

"Takáto nerovnosť medzi zamestnancami vo vzťahu k rovnakému nároku na príspevok na rekreáciu nezodpovedá žiadnej skutočnej potrebe, nemôže sa ňou dosiahnuť žiaden legitímny cieľ sociálnej politiky štátu a so zreteľom na účel tohto príspevku taká úprava nie je nevyhnutná," zdôvodňuje Kiska vrátenia zákona.

Odlíšenie zamestnancov len podľa priemerného počtu zamestnancov v podniku a trvania pracovného pomeru nemôže podľa prezidenta zakladať objektívny dôvod na rozdielne zaobchádzanie. Schválené znenie zákona je podľa neho v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR aj Súdneho dvora týkajúcou sa zákazu diskriminácie.

Príspevok vo výške 55 percent oprávnených nákladov

Novela mala od januára budúceho roka zaviesť do Zákonníka práce nový inštitút - príspevok na rekreáciu zamestnancov. 

Príspevok má byť vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. To znamená, že v prípade, ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu 500 a viac eur ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur. Ak zamestnanec vynaloží na dovolenku nižšiu sumu, zamestnávateľ mu na ňu poskytne príspevok vo výške 55 percent oprávnených výdavkov.

Poskytovať zamestnancom tento príspevok na rekreáciu majú mať povinnosť len firmy s viac ako 49 zamestnancami.

Nárok naň mal mať pritom len človek, ktorý vo firme odpracoval najmenej 24 mesiacov. Pre ostatných zamestnávateľov so 49 zamestnancami a menej mala byť možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.