Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 00:00

Bašternákov trest môže byť ešte nižší, tvrdí odborníčka. Prečo jeho majetok neprepadol?

  • O odsúdení podnikateľa Ladislava Bašternáka sme sa v HNtelevízii rozprávali s rektorkou Akadémie Policajného zboru Luciou Kurilovskou.
  • Prečo jeho majetok neprepadol štátu tak, ako to navrhoval prokurátor?
  • A kedy mu hrozí, že nastúpi do väzenia?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Pri vymeraní trestu zavážilo, že sa na súde sám priznal. V štúdiu HNtelevízie to o odsúdení kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka na päťročné väzenie Okresným súdom Bratislava II vyhlásila rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

​​"Zákonodarca presne stanovuje určité podmienky, kedy je možné ísť pod dolnú hranicu trestnej sadzby. Čiže to je takzvané mimoriadne zníženie trestu a myslím si, že sa sudca opieral práve o to a práve pre to mohol ísť na tých päť rokov, čiže pod dolnú hranicu," vyhlásila Kurilovská.

Tá bola v prípade Bašternáka sedem rokov. Podľa Kurilovskej je možné, že trest pre kontroverzného podnikateľa bude ešte nižší. Môže klesnúť až na dva roky.

"V Trestnom zákone je ustanovená len určitá hranica, pod ktorú už ten sudca pri mimoriadnom znížení trestu nemôže ísť a tá hranica sa odvíja zase od toho, aká je tá trestná sadzba za tú skutkovú podstatu," vysvetlila rektorka.

​Bašternák sa voči rozsudku odvolal. Ak by tak nespravil, išiel by rovno do väzenia, tvrdí Kurilovská.

​Že nastúpi do väzenia, mu podľa Kurilovskej hrozí až po tom, ako prebehne opravné konanie.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.