Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 00:00

Plastová fľaša za 15 centov. Po novom iba zálohovaná

Minister životného prostredia László Sólymos vyhlásil, že Slovensko bude prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zálohuje PET fľaše a plechovky.

Plastová fľaša za 15 centov. Po novom iba zálohovaná
Zdroj: Reuters

Litre balených vôd do domácnosti, malé fľašky vody zdarma vo vlakoch či všadeprítomné nápojové automaty. Aj keď viac ako polovicu plastových fliaš hádžeme do špeciálnych košov, 40 percent jednorazových nápojových obalov v obehu ostáva nevytriedených a končí v prírode. Na Slovensku ide približne o 400-tisíc fliaš ročne. Envirorezort preto prichádza s riešením vo forme zálohovacieho systému. Výrobcovia chcú však s ministerstvom ďalšie rokovania.


Prvenstvo v regióne
O systéme platenia zálohy za plasty a plechovky podobne ako za sklenené fľaše na pivo sa na Slovensku hovorí už dlhé roky. Konkrétnu podobu, ktorá by fungovala aj v praxi, sa však doteraz uzákoniť nepodarilo. Zmena má prísť s novým zákonom z dielne envirorezortu. V spolupráci s Inštitútom environmentálnej politiky vypracovali návrh systému inšpirovaného škandinávskymi krajinami.


„Dnes zálohovanie funguje v ôsmich krajinách Európskej únie. V rámci strednej Európy vrátane Rakúska zavedené nie je. Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos. Konkrétny zákon, ktorý stanoví aj presný časový harmonogram, plánuje predložiť v priebehu budúceho roka.


Ešte sa bude vyjednávať
Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš upozornil, že zálohovanie dokáže množstvo vyzbieraných PET fliaš zvýšiť aj na viac ako 90 percent. Oproti triedenému zberu je to však pomerne nákladný systém. Jeho zavedenie by zároveň znamenalo oslabenie a zdraženie triedeného zberu, keďže by sme z neho vyňali najlukratívnejšie suroviny. Vstupné náklady rezort vyčísľuje zhruba na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.