Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 11:40

Kto je Ladislav Bašternák a o čo ide v známej kauze?

Takto sa vyvíjala kauza okolo Ladislava Bašternáka.

Kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka poslal Okresný súd Bratislava II na päť rokov do väzenia. Prečítajte si chronológiu kauzy: 

Ako sa vyvíjala kauza Bašternák
12. apríl 2012
– Ladislav Bašternák si ako konateľ firmy BL-202 uplatnil vratku DPH takmer 2 milióny eur za kúpu siedmich bytov v komplexe Five Star Residence v hodnote 11,9 milióna eur, ktorý stavala firma Mariana Kočnera. Podľa Kriminálneho úradu Finančnej správy bola cena nadhodnotená, čo potvrdzuje aj to, že jeden z bytov následne predali za 170-tisíc eur cez realitnú kanceláriu a ďalších šesť bytov použili na splatenie pôžičky v hodnote 1,2 milióna eur.

29. júna 2012 – Polícia prichytila Ladislava Bašternáka pri predbiehaní cez plnú čiaru. Jeden zo zasahujúcich policajtov mal dostať príkaz priestupok neriešiť s odôvodnením: „Je to náš človek.“ Prípad medializoval v júni 2016 vtedajší poslanec Daniel Lipšic.

December 2012 – Vyšetrovateľka kauzu nadmerného odpočtu uzatvorila bez vznesenia obvinenia.

Marec 2016 – Denník N a týždenník Trend upozornili na kauzu odpočtu DPH z roku 2012. Po medializácii prípadu začala polícia vyšetrovanie.

10. júna 2016 – Polícia si do práce prišla po Filipa Rybaniča, bankového úradníka a zároveň asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára. Rybanič mal nahliadnuť do účtov ministra Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Obom mali chodiť platby z firmy B. A. Haus, ktorú zakladal Bašternák.

29. júna 2016 – Polícia uskutočnila razie v sídle Bašternákových firiem v Bratislave na Tupého ulici aj u neho doma pod Slavínom.

30. júna 2016 – „Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu, svet, keď sa platili veci,“ povedal v HNtelevízii minister Robert Kaliňák v súvislosti s platbou 12 miliónov eur v hotovosti.

14. februára 2017 – Polícia uskutočnila druhú raziu v sídle firiem i súkromnej rezidencii u Bašternáka.

25. februára 2017 – Premiér Robert Fico v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy povedal, že ak dôjde k obvineniu, v Bašternákovom komplexe Bonaparte nebude môcť ostať.

19. marec 2017 – Denník N informoval o trestnom oznámení bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Jozefa Luttera. Ten povedal, že v lete 2016 pripravovala polícia raziu aj v Bašternákovej firme Vega plus na Karadžičovej ulici. Veliacej dôstojníčke však niekto zavolal, aby raziu nerobili. Polícia vykonala prehliadku až popoludní, no nevyužila tým moment prekvapenia.

21. marca 2017 – Podľa portálu Webnoviny vzniesol ešte 17. marca policajný vyšetrovateľ obvinenie voči Bašternákovi z neodvedenia dane a poistného.

8. február 2018 - V médiách sa objavila správa, že Bašternák si uplatnil účinnú ľútosť a štátu zaplatil dva milióny.

16. februára 2018 - Polícia uzavrela Bašternákovu kauzu návrhom na podanie obžaloby.

23. marca 2018 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Bašternáka obžalobu.

7. novembra 2018 - Okresný súd Bratislava II odsúdil Bašternáka na päť rokov väzenia, podnikateľ sa odvolá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.