Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 00:00

Šéf inštitútu obstarávania radil, ako na biznis so štátom

Šéf inštitútu obstarávania radil, ako na biznis so štátom
Zdroj: TASR

Nedávno vzniknutý Inštitút verejného obstarávania, ktorému šéfuje Jaroslav Lexa, prepája teóriu s praxou, analyzuje, vzdeláva či identifikuje problematické miesta pri verejnom obstarávaní a zároveň navrhuje riešenia. Ten istý Lexa pritom podľa výpisu z obchodného registra vlastní podiely v dvoch poradenských spoločnostiach – Apuen Akadémia a Syp. HN preto na možný konflikt záujmov upozornil jeden z čitateľov. Úrad pre verejné obstarávanie, pod ktorý inštitút spadá, tvrdí, že jeho riaditeľ v konflikte záujmov nie je. „Pán Lexa vykonáva svoju funkciu v zmysle platných právnych predpisov. Inštitút totiž poradenstvo vo verejnom obstarávaní neposkytuje. Všetky vydané metodické usmernenia subjektom, ktoré o ne požiadali, sú transparentne zverejnené na webe úradu,“ uvádza hovorkyňa úradu Janka Zvončeková. Opačný názor zastáva advokát Michal Gubric. Odvoláva sa na viaceré paragrafy zákona o štátnej službe. „Štátny zamestnanec nesmie podnikať a je povinný do 30 dní odo dňa vzniku štátnozamestnaneckého pomeru preukázať skončenie, resp. pozastavenie alebo prerušenie podnikania. Zároveň je povinný zdržať sa konania, ktoré by mohlo viesť ku konfliktu záujmov služobného úradu s osobnými záujmami,“ tvrdí Gubric. Samotný Inštitút verejného obstarávania vznikol začiatkom tohto roka a má ís

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.