Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2018, 23:54

Páchateľov je možné usvedčiť aj cez internet

Digitálne stopy sa stávajú bežným dôkazným prostriedkom, ktorý môže rozhodnúť náročný súdny spor.

Páchateľov je možné usvedčiť aj cez internet

Pri veľkom množstve trestnej činnosti páchatelia využívajú moderné technológie. Či už sa dorozumievajú pomocou mobilov alebo internetu, môžu po sebe zanechať elektronické stopy. Tie môžu viesť až k dolapeniu páchateľa. Digitálne stopy sa využívajú v trestnom konaní čoraz viac. Napríklad používanie záznamov z družíc na dokazovanie v špecifických právnych sporoch sa pomaly presúva z roviny sci-fi do reality súdnych siení.


Družice v trestnom procese
Pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa do médií dostala informácia, že polícii pomohli satelitné snímky. Američania, ktorí zábery z družice údajne poskytli slovenským úradom, túto informáciu nepotvrdili. Podľa odborníkov na súdne dokazovanie však tento scenár nie je tak celkom nepravdepodobný. „Pokiaľ sa zamýšľame čisto teoreticky, ak by bola dostatočne zdôvodnená požiadavka na poskytnutie súčinnosti tohto charakteru, dáta zo satelitov by sa mohli stať za istých okolností dostupné pre orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol David Dvořák z Asociácie kybernetickej bezpečnosti.


Samotné procesné hľadisko by zahŕňalo nutnosť komunikovať – medzi Slovenskom a štátom, poskytujúcim snímky, ktoré by mali pomôcť pri riešení právneho prípadu – na bilaterálnej úrovni. „Nie je to teda sci-fi,“ dodáva Dvořák k možnosti použiť satelitné snímky v trestnom konaní.


Ako príklad uvádza zmiznutie malajzijského lietadla MH370. Stroj sa v roku 2014 nečakane stratil z radarov bez akejkoľvek stopy. Pri hľadaní vtedy asistovala aj britská satelitná spoločnosť Inmarsat a práve jej družice identifikovali možné miesto dopadu lietadla.

„Medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu výrazne pomohli údaje z družíc spoločnosti Inmarsat,“ potvrdzuje Dvořák. Napriek enormnej snahe vyšetrovateľov sa zmiznutie vyšetriť doteraz nepodarilo. Malaysia Airlines tak čelí množstvu súdnych sporov, ktoré sa zrejme ešte budú ťahať dlhé roky.


V prípade použitia satelitných snímok pri vyšetrovaní Kuciakovho prípadu však Generálna prokuratúra takúto pomoc nepotvrdila.


Čoraz bežnejšie digitálne stopy
Využívanie digitálnych stôp v právnych procesoch sa rýchlo rozširuje. Niekedy sú dokonca usvedčujúcim dôkazom vedúcim k páchateľovi činu. V mnohých sporoch, ktoré musia sudcovia riešiť, nestačí uplatnenie štandardných dôkazných prostriedkov. Okrem bežných dôkazov, ako sú listiny, výsluchy svedkov či obhliadky miesta činu, začínajú naše súdy čoraz viac akceptovať počítačové záznamy.


Oproti fyzickým dôkazom majú informácie vytiahnuté z počítačov niekoľko predností. „Výhoda digitálnych stôp oproti fyzickým je v tom, že údaje v elektronickej forme sú presnejšie a exaktnejšie,“ vysvetľuje Dvořák. Jeden dôkaz v digitálnej forme totiž obsahuje veľké množstvo informácií, ktoré vyšetrovateľovi významne uľahčujú prácu. Navyše informácie sú ľahko porovnateľné s inými údajmi, čo umožňuje využiť podobné stopy v rôznych prípadoch ako pomoc pri otvorenom vyšetrovaní. Práve táto prehľadnosť výrazne zjednodu

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.