Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2018, 13:17

Slovensko by malo dočasne prijať ďalších 250 utečencov

Utečenci by mali na Slovensku stráviť najdlhšie pol roka, než budú umiestnení v cieľovej krajine.

Slovensko by malo dočasne prijať ďalších 250 utečencov
Zdroj: Reuters

Slovensko plánuje pokračovať v spolupráci s medzinárodnými organizáciami v programe pomoci pri presídlení utečencov.

Krajina pod Tatrami by mala dočasne prijať ďalších 250 utečencov. Vyplýva to z návrhu dohody, ktorú zverejnilo ministerstvo vnútra.

Na základe pripravovanej dohody medzi vládou a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov, ako aj Medzinárodnej organizácie pre migráciu Slovensko poskytne utečencom útočisko na obdobie spravidla najdlhšie pol roka, než budú umiestnení v cieľovej krajine.

Výdavky spojené s ich pobytom uhradí Slovensko. Utečenci budú ubytovaní v azylovom zariadení ministerstva vnútra.

Na základe podobných dohôd Slovensko vykonalo od roku 2009 už šesť humanitárnych transferov.

Týmto spôsobom pomohlo pri presídlenie viac ako tisícky utečencov do vyspelých krajín, hlavne do Spojených štátov, Kanady a Nórska. Išlo o osoby z utečeneckých táborov v Afrike, Ázii a na Blízkom východe.

Slovensko, ktoré po vypuknutí migračnej krízy v EÚ odmietlo prijímanie utečencov na základe povinných kvót, pred tromi rokmi pomohlo Rakúsku s náporom utečencov a časť žiadateľov o azyl v alpskej republike dočasne ubytovalo na svojom území.

Okrem toho tiež poskytlo azyl 149 asýrskym kresťanom z Iraku a podľa skorších informácií zvažuje prijatie sýrskych sirôt.

Bratislava dlhodobo presadzuje názor, že krajiny by mali samé rozhodovať o podobe svojho príspevku pri riešení migrácie v EÚ a že je potrebné chrániť vonkajšie hranice únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.