Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2018, 16:17 Aktualizované dňa 27.10.2018 o 18:11

Protest za slovenské lesy. Tisíc ľudí v Banskej Bystrici odkázalo vláde, že sa nebudú nečinne prizerať šialenstvu

Podľa ochranára a hlavného iniciátora kampane My sme les Karola Kaliského očakávali, že vláda podporí ich požiadavky.

Občianska iniciatíva My sme les, ktorá vznikla pred rokom ako volanie verejnosti po záchrane vzácnych lesov a spojila desaťtisíce ľudí, zorganizovala v sobotu na Námestí SNP v Banskej Bystrici prvý verejný protest za slovenské lesy pod názvom A dosť!.

Zišlo sa na ňom okolo 1000 ľudí z celého Slovenska, aby odkázali vláde, že sa už nebudú nečinne prizerať "šialenstvu páchanému na lesoch". Apelujú na ňu, aby prijala zásadné opatrenia a zastavila devastáciu prírody.

"Ľudia z celého Slovenska s nami denne zdieľajú hnev, zúfalstvo a frustráciu z toho, čo sa deje v slovenských lesoch. Miesta, ktoré pravidelne navštevovali a milovali, sa im pred očami strácajú za zvukov motorových píl a na týchto miestach zostávajú často iba holá mesačná krajina, rozryté turistické chodníky a ťažbou zničené horské potoky," konštatoval Rastislav Mičaník, jeden z organizátorov hodinového protestu.

Podľa ochranára a hlavného iniciátora kampane My sme les Karola Kaliského očakávali, že vláda podporí ich požiadavky. "Aspoň jednu z desiatich. Nestalo sa. Obidvaja premiéri sa s nami odmietli stretnúť a diskutovať. Ministerstvo pôdohospodárstva naďalej obhajuje a podporuje ťažbu v chránených územiach," zdôraznil Kaliský.

Ani novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá je v súčasnosti v legislatívnom procese a do veľkej miery odráža ich požiadavky, nemá podľa Kaliského veľkú šancu.

"Poukazujeme na to, že nemá podporu v koalícii a vo vláde a pokiaľ sa rezort pôdohospodárstva odmietne vôbec baviť o tom, že v chránených územiach má mať prioritu ochrana prírody, tak z nášho pohľadu táto novela nemá veľkú šancu," dodal Kaliský.

Protest sa uskutočnil pod oknami sídla štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici, čo síce nebol zámer, ale organizátori si to uvedomujú. Mesto pod Urpínom zvolili preto, že do stredu Slovenska to mali bližšie nielen protestujúci zo západného, ale i východného Slovenska.

Vedenie Lesov SR v súvislosti s protestom reagovalo, že je pripravené rokovať s každým, komu na lesoch záleží. Vyzýva iniciatívu My sme les, aby si sadli za jeden okrúhly stôl, a aj za účasti odborníkov z iných oblastí hľadali riešenia pre trvalo udržateľný zdravý les.

"Dnešnú akciu pred budovou Lesov SR vnímame ako kopanie do otvorených dverí. My sme pripravení rokovať s každým, komu záleží na našich lesoch. Doteraz nás z iniciatívy My sme les nikto neoslovil. Ak chcú rokovať, naše dvere sú otvorené," konštatoval generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.