Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 10:56

Smer stále zvažuje voliť takmer tretina ľudí. Progresívci a Spolu v prieskume pohoreli

Volebný potenciál nových subjektov sa pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti.

Smer stále zvažuje voliť takmer tretina ľudí. Progresívci a Spolu v prieskume pohoreli
Zdroj: Pavol Funtál

Vládny Smer je aj naďalej najsilnejšou politickou stranou na Slovensku. Nad tým, že by ho volilo rozmýšľa až 28,6 percent ľudí.

Vyplýva to z prieskumu Phoenix research, ktorý meral volebný potenciál jednotlivých strán.

Zdroj: Phoenix research

Druhý najvyšší potenciál má opozičná SaS, ktorú zvažuje voliť 17,7 percenta opýtaných.

Nové subjekty mimo

Nasledujú tesne za sebou kotlebovci (14,2 percenta) a SNS (14,1 percenta). Za nimi už s väčšími odstupmi nasledujú ďalšie opozičné strany.

OĽaNO má nameraný potenciál 13,5 percenta a Sme Rodina Borisa Kollára 10,9 percenta. Do parlamentu by sa mohlo dostať aj KDH, ktoré má potenciál 7,1 percenta a Most-Híd s potenciálom 6,7 percenta.

Pod piatimi percentami je SMK s potenciálom 4,5 percenta ale aj nové zoskupenia Progresívne Slovensko (3,5 percenta) a Spolu (3,2 percenta).

Rozdielna metodika

Keď si volebný potenciál dávalo merať Progresívne Slovensko v novembri 2017, Focus im nameral 9,6 percenta. Tento prieskum však prebiehal inou metodikou. Focus sa pýtal respondentov na všetky strany a tí sa vyjadrovali, či ju zvažujú voliť.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor so šéfom Progresívneho Slovenska Ivanom Štefunkom, ktorý hovoril o plánoch strany do volieb. 

​Phoenix Research vyskladal svoj prieskum na inej metodike. Do volebného potenciálu strany sú zarátaní voliči, ktorí sú rozhodnutí voliť a danú stranu označili spontánne ako hlavnú preferovanú.

V prípade, že neuviedol žiadnu stranu ako hlavnú preferovanú, je respondent zaradený do volebného potenciálu všetkých strán, ktoré označil ako vážne zvažované.

Volebný súčet všetkých strán tak nemusí tvoriť sto percent, nakoľko jeden respondent môže byť zaradený do volebného potenciálu viacerých strán.

Mohli označiť viac strán

Takýto druh prieskumu neodzrkadľuje možné výsledky volieb, ale šance jednotlivých subjektov. Ľudia pri takomto type prieskumu nevyberajú jednu stranu zo zoznamu, ale oznamujú svoje preferencie. Započítané sú len hlasy respondentov, ktorí sú rozhodnutí ísť voliť.

Phoenix research robil prieskum on-line metódou v dňoch 20.9. – 14. 10 2018 na vzorke 1050 respondentov, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata