Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 00:00

Radičová ostro kritizovala Danka: Je to zásadný problém, devalvuje vzdelávanie na Slovensku

Iveta Radičová pre HN poukazuje na problémy s utajením rigoróznej práce Andreja Danka.

Radičová ostro kritizovala Danka: Je to zásadný problém, devalvuje vzdelávanie na Slovensku
Zdroj: HN/Peter Mayer

Bývalá premiérka a akademička Iveta Radičová považuje utajenie rigoróznej práce Andreja Danka za vážny prehrešok.

Andrej Danko na konci septembra tvrdil, že jeho práca nikdy nebola utajená:

"Ide o zásadný poblém"

„Ide o zásadný a vážny problém, ktorý devalvuje akademickú pôdu a vzdelávanie na vysokých školách na Slovensku,“ ostro zhodnotila pre HN expremiérka problematiku okolo rigoróznej práce súčasného šéfa parlamentu Andreja Danka.

Kauza je v súčasnosti naďalej nevysvetlená a v prípade sa objavuje čoraz viac nejasností.

Samotný Danko totiž krátko po medializovaní pochybností okolo nadobudnutia titulu JUDr. prikázal na banskobystrickej univerzite Mateja Bela utajiť vlastnú rigoróznu prácu.

Za jej sprístupnenie dokonca apelovalo aj vedenie samotnej školy, študenti ale aj odborná verejnosť.

"Hovorí to niečo aj o univerzite"

Iveta Radičová má problém práve so samotným utajením práce. „Samotný vysokoškolský zákon uvádza, čo má rigorózna práca obsahovať a obnášať a okrem vedeckého prínosu musí obsahovať aj časť aplikácie pre prax. Môžete mi vysvetliť, ako sa niečo takéto dá, ak prácu utajíte?“ pýta sa expremiérka.

„Hovorí to niečo aj o univerzite, ktorá bola prístupná dodatočnému podpísaniu licenčnej zmluvy podľa nového zákona, ktorá ale rieši autorské práva, a pozor, to neznamená možnosť utajenia práce. “ prizvukovala Radičová.

Práca, ktorú mal šéf parlamentu napísať v roku 2000 vyvoláva viacero otáznikov. Ide najmä o fakt, že rok pred Dankom jedna zo študentiek a budúcich právničiek Emília Shakkour obhajovala svoju rigoróznu prácu na Univerzite Komenského pod názvom „Verejná správa a jej charakteristické črty“ s počtom strán 72.

Rovnakej téme aj s rovnakým rozsahom sa venoval aj Danko, no na Univerzite Mateja Bela. Napriek tomu, že magisterský stupeň vyštudoval práve v hlavnom meste na Univerzite Komenského.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.