Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2018, 00:00

Ovplyvní nám koniec striedania času život? Odborník reaguje na chystanú zmenu

O tom, ako striedanie času vplýva na ľudský organizmus, sa HN rozprávali so všeobecným lekárom Petrom Lipovským.

Škodí alebo prospieva striedanie času organizmu?

Ten hodinový rozdiel nie je až taký dramatický. Mnohí z nás boli v lete na dovolenke napríklad v takom Turecku, kde je tiež hodinový rozdiel, a myslím si, že nikto nemal nejaké zásadné zdravotné problémy. Podobný prípad je Londýn, kde je o hodinu menej. Čiže ani si to neuvedomujeme a tieto zmeny počas roka zažívame. Skôr si myslím, že ide o medializovanú tému ako zdravotnú.

Ktorá skupina ľudí tou zmenou môže najviac trpieť?

Ak by sme si predstavili, že nedôjde k zmene a zostaneme v letnom čase, teda, že by sme mali viac svetla podvečer, slnko by v zime vychádzalo až o nejakej deviatej hodine. To znamená, že tie rána by boli veľmi pochmúrne alebo tmavé. To, pochopiteľne, nevyhovuje tým, ktorí neradi vstávajú do tmy. Hovorí sa tiež, že do noci sa nemá vstávať. Iste, že veselšie sa vstáva, keď sa už brieždi a vidíme tam svetlo.

Asi sa teda nedá povedať, že doplácať na to budú napríklad staršie generácie. Skôr to pocítia ľudia v jednotlivých profesiách.

Je to veľmi individuálne. Samozrejme, že tí, ktorí sa budú musieť prispôsobiť, sú ľudia, ktorí pracujú vonku ako poľnohospodári či pracovníci v stavebníctve. Bez ohľadu na to, či sa čas mení alebo nie, musia svoj pracovný čas tomu prispôsobiť. U ostatných ľudí je to individuálne. Tým, čo majú radi leto, by sme možno zobrali hodinu času, keby sme zafixovali zimný čas, povedzme medzi tou pol desiatou až desiatou večer. Treba to však brať z každej stránky, preto ch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.