Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 23:33

Zmeny v zákonoch účinné od novembra

Voľba európskeho prokurátora či novinka, ktorá pomôže poistencom zorientovať sa vo finančných produktoch. To je len výber z prehľadu zákonov účinných od novembra, ktorý vám prinášajú HN.

Zmeny v zákonoch účinné od novembra
Zdroj: Reuters

Zákon o výbere európskeho prokurátora
Európska únia pokročila so zriaďovaním spoločnej Európskej prokuratúry. Jej úlohou bude posilnenie ochrany finančných záujmov EÚ. Prokuratúru majú tvoriť kolégium, stále komory, hlavný európsky prokurátor a jeho zástupcovia, európski prokurátori a administratívny riaditeľ.

Dopĺňať ich budú európski delegovaní prokurátori, ktorí vykonávajú svoju činnosť vo svojom členskom štáte. Parlament preto prijal nový zákon, ktorým určuje spôsob voľby európskeho prokurátora za Slovenskú republiku. Každá krajina nominuje troch prokurátorov, z ktorých Rada Európskej únie vyberie jedného. Kandidátom na európskeho prokurátora môže byť len právnik, ktorý pôsobil aspoň desať rokov ako prokurátor či sudca, má 40 rokov, ovláda francúzštinu alebo angličtinu a úspešne prešiel výberovým pohovorom. Úspešných uchádzačov, ktorí prešli cez pohovor, musí schváliť ešte vláda. Nová Európska prokuratúra má začať fungovať najskôr koncom roka 2020. Sídlom bude Luxemburg.


Novela zákona o poisťovníctve
Zákon zavádza dva typy formulára, ktorý má ľuďom pomôcť zorientovať sa v zložitých poisťovacích produktoch. Cieľom formulára je poskytnúť klientovi stručnú, prehľadnú a zrozumiteľnú informáciu o jednotlivých zložkách nákladov súvisiacich s ponúkaným poistením. V informácii sa klient informuje, koľko dokopy zaplatil na poistnom a na aké účely poisťovne zaplatené poplatky použili. Zavádza sa aj minimálna výška výplaty, ktorú poisťovňa vyplatí poistencovi pri predčasnom ukončení poistného vzťahu. Zákon prináša i novinku vo forme najvyššej možnej výšky odmeny pre obchodníkov so spotrebnými úvermi a úvermi na bývanie. Pri úveroch nad 10-tisíc eur to po novom bude 1,5 percenta. Od zastropovania maximálnej odmeny pre sprostredkovateľa finančných a poisťovacích služieb si zákonodarca sľubuje ústup úžerníckych praktík pri ponúkaní finančných produktov.


Novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
Po novom už medzi spoločné priestory v bytovom dome budú patriť aj balkóny, lodžie a terasy. Zavádza sa taktiež nový pojem garážové stojisko. Zákon tým reaguje na doterajšie nedostatočné legislatívne vymedzenie garáží v bytovom dome. Garážové stojisko sa bude zap

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.