Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 23:33

Zmeny v zákonoch účinné od novembra

Voľba európskeho prokurátora či novinka, ktorá pomôže poistencom zorientovať sa vo finančných produktoch. To je len výber z prehľadu zákonov účinných od novembra, ktorý vám prinášajú HN.

Zmeny v zákonoch účinné od novembra
Zdroj: Reuters

Zákon o výbere európskeho prokurátora
Európska únia pokročila so zriaďovaním spoločnej Európskej prokuratúry. Jej úlohou bude posilnenie ochrany finančných záujmov EÚ. Prokuratúru majú tvoriť kolégium, stále komory, hlavný európsky prokurátor a jeho zástupcovia, európski prokurátori a administratívny riaditeľ.

Dopĺňať ich budú európski delegovaní prokurátori, ktorí vykonávajú svoju činnosť vo svojom členskom štáte. Parlament preto prijal nový zákon, ktorým určuje spôsob voľby európskeho prokurátora za Slovenskú republiku. Každá krajina nominuje troch prokurátorov, z ktorých Rada Európskej únie vyberie jedného. Kandidátom na európskeho prokurátora môže byť len právnik, ktorý pôsobil aspoň desať rokov ako prokurátor či sudca, má 40 rokov, ovláda francúzštinu alebo angličtinu a úspešne prešiel výberovým pohovorom. Úspešných uchádzačov, ktorí prešli cez pohovor, musí schváliť ešte vláda. Nová Európska prokuratúra má začať fungovať najskôr koncom roka 2020. Sídlom bude Luxemburg.


Novela zákona o poisťovníctve
Zákon zavádza dva typy formulára, ktorý má ľuďom pomôcť zorientovať sa v zložitých poisťovacích produktoch. Cieľom formulára je poskytnúť klientovi stručnú, prehľadnú a zrozumiteľnú informáciu o jednotlivých zložkách nákladov súvisiacich s ponúkaným poistením. V informácii sa klient informuje, koľko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.