Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 23:28

Súd priznal dovolenku aj živnostníkom

Prelomové rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o dovolenke pre živnostníkov by sa malo preniesť aj do práva na Slovensku. Inšpektoráty práce idú po firmách, ktoré skrývajú pracovný pomer za živnosť.

Súd priznal dovolenku aj živnostníkom
Zdroj: Pixabay

Súdny dvor Európskej únie rozhodol v prípade King, že samostatne zárobkovo činné osoby, teda živnostníci, majú po splnení niektorých podmienok nárok na rovnakú dovolenku ako štandardní zamestnanci. Podstatou, o ktorej Súdny dvor rozhodoval v tomto prípade, bolo, či občan Spojeného kráľovstva známy pod menom King má právo na čerpanie a preplatenie nevyčerpanej dovolenky napriek tomu, že pre firmu pracoval na základe obchodnej zmluvy.

Jeho práca však spĺňala všetky podmienky pracovného pomeru.


Podľa tohto rozsudku „živnostníci, ktorých práca vykazuje znaky závislej práce zamestnanca, majú pri skončení zmluvy nárok na štvortýždňovú dovolenku alebo na preplatenie nevyčerpanej časti dovolenky,“ vysvetľuje Veronika Pázmányová, vedúca advokátka v advokátskej kancelárii Glatzova & Co.


Rozhodnutie kvitujú najmä živnostníci. Oveľa menej sú však z neho nadšené firmy, ktoré majú obchodné zmluvy so živnostníkmi spĺňajúcimi zákonné podmienky závislej práce. Ešte intenzívnejšie než doteraz po nich pôjde inšpekcia práce. „Inšpektoráty práce evidujú prípady, v ktorých fyzické osoby vykonávali závislú prácu na základe rôznych príkazných či mandátnych zmlúv, napriek tomu, že ich práca mala všetky znaky závislej práce,“ potvrdzuje Marek Heinrich, hovorca Inšpektorátu práce v Bratislave.


Skrývanie faktického pracovného pomeru za zásterku živnosti je pritom na Slovensku bežné. „Je to tak napriek tomu, že predstavuje nelegálnu prácu, za ktorú hrozí pokuta nielen spoločnosti, ale aj samotnému živnostníkovi,“ uvádza Pázmányová.


Zmena právnej praxe
Rozhodnutie Súdneho dvora kladne prijal aj slovenský rezort práce. „Medzi nami sa nachádza dosť ľudí, ktorí sú živnostníkmi skôr z donútenia a v konečnom dôsledku robia tú istú prácu ako ich kolegovia, ktorí sú zamestnanci,“ uviedol minister práce Ján Richter pre televíziu Markíza. „Som naklonený tomu, aby mali živnostníci a zamestnanci podobné práva.“


Rozsudok by mal zmeniť našu právnu prax. „Súdny dvor EÚ v právnej veci King rozhodol, že pánovi Kingovi patrí dovolenka za vyše 13 rokov výkonu práce vo firme, aj keď vykonával svoju prácu v právnom postavení samostatne zárobkovo činnej osoby,“ uviedla k rozsudku Helena Barancová, profesorka pracovného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. „Ak dovolenku zamestnávateľ osobe nepriznal, napriek tomu pracovníkovi prislúcha náhrada mzdy aj za viac kalendárnych rokov pred skončením pracovného viazania k príslušnej firme, či už bol v pozícii živnostníka, alebo pracovníka.“

Rozšírený výklad rozhodnutia
Hlavná zmena nastala práve pri spomínanej dovolenke pre živnostníkov. „Súdny dvor jednoznačne potvrdil, že európska smernica o pracovnom čase zaručuje nárok na ročnú dovolenku nielen osobám v pozícii zamestnanca, ale všetkým pracovníkom, pričom tento pojem môže zahŕňať aj živnostníkov,“ vysvetľuje rozhodnutie súdu Pazmányová.


Výklad európskej smernice v rozhodnutí Súdneho dvora ide ešte ďalej. Rozšíril rozsah svojho rozsudku aj na ďalšie prípady. Znamená to, že živnostník v pozícii zamestnanca má na dovolenku nárok, aj keď sa so svojím zamestnávateľom dohodli na výkone práce formou živnosti. Najčastejším dôvodom sú potenciálne nižšie odvody živnostníka. Rozsudok rozširuje výklad smernice aj v tom, že firma musí poskytnúť zamestnancovi dovolenku aj vtedy, ak ani nevedela, že mu ju musí poskytnúť. Túto povinnosť firma nemá dokonca ani vtedy, ak o dov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.