Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 00:00

Gašpar o Kuciakovej vražde: Viac by som sa tešil, ak by sa našli vykonávatelia počas môjho pôsobenia

Gašpar v rozhovore hovoril aj o tom, aké sú jeho úlohy na poste poradcu ministerky vnútra.

Gašpar o Kuciakovej vražde: Viac by som sa tešil, ak by sa našli vykonávatelia počas môjho pôsobenia
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako hodnotíte zatiaľ pôsobenie Milana Lučanského?

Ja ho poznám ako schopného policajta. Neviem, aké sú dnes konkrétne štatistické výsledky v plnení úloh, ktoré má policajný zbor plniť zo zákona. No zatiaľ to funguje a neexistuje dôvod, prečo by som to mal spochybňovať. Podarilo sa objasniť dva dôležité prípady a to je vraždu novinára Kuciaka a jeho priateľky, ale aj výbuch a zabitie poškodeného Rakovského v Žiari nad Hronom.

Aj o pôsobení Tibora Gašpara v čele policajného zboru sme sa zhovárali so šéfom elitného Lynx Commanda:

Ako prebieha vaše pôsobenie vo funkcii poradcu ministerky Denisy Sakovej?

Som zamestnaný na čiastočný úväzok. Požiadavky či stanoviská, ktoré som už od ministerky dostal, prípadne od ľudí riadených ministerkou, tak to som spracoval.  

Čo vás konkrétne čaká v tejto funkcii?

Mali by sme mať onedlho aj nejaké pracovné výjazdy na východnom Slovensku, tak možno ma za chvíľu uvidíte aj po boku pani ministerky. Ale to, že ma v súčasnosti nevídate priamo s ňou, neznamená, že nerobím svoju poradcovskú činnosť.  

Po tom ako ste podali demisiu a verejnosť sa dozvedela, že sa vraciate na ministerstvo, vás kritizovali odborníci, verejnosť či opozícia, že ste rezort po abdikácii neopustili.

Zväčša má kritizujú ľudia, ktorí sa bezpečnostnej práci nerozumejú a nepoznajú moju prácu a moju osobu. Skoro všetci policajní prezidenti predo mnou dostali ponuku robiť poradcu ministra vnútra. Či už sa to týkalo pána Packu, Kulicha, alebo pána Spišiaka. Práve pán Kulich je dobrý príklad, pretože práve on robil poradcu päť rokov. Nie je to nič výnimočne a je to štandardné. Je to normálna kultúra fungovania spoločnosti. Ja som sa 25 rokov snažil robiť svoju prácu naplno. Nikdy som neporušil zákon a nesprával sa nemorálne ani neeticky. Naopak v niektorých krajinách si takýchto ľudí vážia a využívajú ich čo najviac napríklad vo vzdelávacom systéme. O úlohe poradcu ani nehovorím. Ja sa cítim byť odborník na bezpečnostnú problematiku. 

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.