Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2018, 17:55

Slovensko je za zrušenie striedania času. Preferuje ponechanie zimného času

Podľa stanoviska rezortu sociálnych vecí je potrebné, aby mali okolité štáty rovnaký čas.

Slovensko je za zrušenie striedania času. Preferuje ponechanie zimného času
Zdroj: Reuters

Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje, aby v prípade zrušenia striedania času, ktoré navrhuje Európska komisia platil na Slovensku celoročne tzv. zimný čas. Upozornil na to portál Euractiv. 

​Rezort sociálnych vecí posunul do medzirezortného pripomienkového konania predbežné stanovisko, ktoré hovorí o tom, že Slovensko je za zrušenie striedania času. 

Čo si myslia Slováci o striedaní času?

​Dokument však zároveň upozorňuje na to, že bude nevyhnutné, aby sa členské štáty, minimálne tie medzi sebou susediace zhodli na rovnakom čase.

Kratšie letné večery

"Nekoordinované zmeny času môžu poškodiť vnútorný trh, zvýšili by náklady na cezhraničné obchodovanie, skomplikovali by prepravu, komunikáciu i cestovanie, pričom by sa znížila produktivita na vnútornom trhu s tovarmi a službami," argumentuje rezort. 

​Ak by sa na Slovensku trvalo zaviedol zimný čas, pocítili by sme to najmä v lete. Slnko by ráno vychádzalo o hodinu skôr a nastal by koniec dlhých večerov. 

Zmena už na budúci rok

Komisia chce zmeny zaviesť čo najskôr a štáty sa majú vyjadriť do apríla 2019. 

Posledná povinná zmena na letný čas by prebehla v nedeľu 31. marca 2019. Po tomto dátume by členské štáty, ktoré by chceli trvalo zaviesť zimný čas, mohli vykonať poslednú sezónnu zmenu času v nedeľu 27. októbra 2019. Potom by už sezónna zmena času viac nebola možná.

Tento harmonogram je podmienený tým, že Európsky parlament a Rada EÚ prijmú návrh Komisie najneskôr do marca 2019.

Šetrenie energie

Komisia pripomenula, že európske krajiny zaviedli úpravu letného času v minulom storočí s cieľom ušetriť energiu, predovšetkým vo vojnových časoch alebo počas ropnej krízy 70. rokov. Od roku 1980 EÚ postupne prijímala právne predpisy, ktorými sa ukončili rozličné vnútroštátne načasovania prechodu na letný a zimný čas.

V roku 2018 sú však dôvody zmeny času oveľa menej relevantné než v minulosti. Štúdie preukazujú, že úspory energie sú medzičasom len okrajového charakteru a občania sa čoraz väčšmi sťažujú na negatívne vplyvy na zdravie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.