Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2018, 10:20 Aktualizované dňa 19.10.2018 o 10:45

Náhrada škody v kauze platinových sít bude predmetom civilného konania

V prípade možného podhodnoteného predaja tzv. platinových sít prokurátor obžaloval bývalých nominantov SDKÚ.

Náhrada škody v kauze platinových sít bude predmetom civilného konania
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

O náhrade škody v prípade takzvaných platinových sít, ktorá je viac ako 2,2 milióna eur, sa bude rozhodovať v rámci civilného konania, a to vtedy, ak odvolací Krajský súd v Bratislave potvrdí tohtoročný januárový verdikt prvostupňového súdu. Rozhodol o tom v piatok trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí.

Na zasadnutí boli prítomní bývalý úradník Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) Juraj Lettrich a znalec Ondrej Balog. Proti piatkovému rozhodnutiu je možné odvolať sa. Ako Lettrich aj neprávoplatne odsúdený Balog sa vzdali práva odvolať, prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry si nechal lehotu na prípadné odvolanie.

"Odvolací Krajský súd v Bratislave v auguste 2018 po predložení veci odvolaciemu súdu prípisom ju vrátil okresnému súdu ako predčasne predloženú, a to z dôvodu absencie výroku o náhrade škody v rozsudku Okresného súdu Bratislava I," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade možného podhodnoteného predaja tzv. platinových sít Správou štátnych hmotných rezerv SR prokurátor obžaloval bývalých nominantov SDKÚ v SŠHR – bývalého vedúceho úradníka rezerv Jána Koritka, vedúceho služobného úradu rezerv Juraja Lettricha a znalca Ondreja Baloga.

Trojica mužov čelila obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, v prípade znalca aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu.

Okresný súd Bratislava I v januári tohto roku v prípade platinových sít odsúdil znalca Baloga na trest odňatia slobody v dĺžke trvania desať rokov. Zároveň mu uložil ochranný dohľad vo výmere jedného roka. Obžalovaného Lettricha, naopak, spod obžaloby oslobodil.

O poslednom z trojice obžalovaných, Koritkovi, súd vtedy nerozhodoval, pretože jeho prípad vylúčil na samostatné konanie z dôvodu jeho dlhodobej práceneschopnosti. Rozsudok nebol právoplatný. Odvolal sa ako prokurátor Krajskej prokuratúry, tak aj obžalovaný Balog a jeho právny zástupca.

Znalec mal oceniť sitá na sumu 81 720 eur, pričom ich reálna trhová hodnota bola približne 2,8 milióna eur. Štát tak pri predaji platinových sít mal prísť zhruba o 2,2 milióna eur. Podľa názoru súdu boli za predaj podhodnotenej platiny zodpovední aj ďalší ľudia, ktorí obvinení neboli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.