Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 19:00

Kiska stranu nezaloží, skôr vstúpi do existujúcej, hovorí odborníčka

  • O politickej budúcnosti prezidenta Andreja Kisku sme sa v HNtelevízii rozprávali s politickou analytičkou Vierou Žúborovou.
  • Ktorým stranám môže Kiska zobrať voličov?
  • A môže mu situáciu skomplikovať nový zákon o politických stranách?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore. 

Aká je budúcnosť súčasného prezidenta Andreja Kisku v politike, je stále veľká otázka. Na tému, čo s ním bude ďalej, sme sa v HNtelevízii rozprávali s politickou analytičkou a komentátorkou Vierou Žúborovou.

Podľa nej je jeden z najväčších problémov fakt, že sa k svojej budúcnosti v politike poriadne nevyjadril, ale mnoho ľudí od neho očakáva, že bude ašpirovať na premiéra. 

„Ešte stranu nezaložil, už ho pasujeme do úlohy premiéra Slovenskej republiky,“ upozornila Žúborová. „Avšak viaceré výskumy za posledné mesiace nám ukazujú, že dôvera v prezidenta je stále jedna z najvyšších,“ dodala.

Kiska podľa Žúborovej môže zobrať voličov každej jednej strane. Najhoršie by pri tom dopadla strana Most-Híd, tvrdí.

Časť voličov si prezidenta nevie predstaviť ako premiéra. „Musíme si pripomenúť, prečo si ho nevedia prestaviť ako premiéra Slovenskej republiky. Práve po smrti Janka Kuciaka a jeho snúbenice ľudia očakávali, že pôjde ráznejšie do toho súboja,“ poznamenala.

„Išiel do toho kompromisne, veľmi neutrálne a to sa niektorým voličom nemuselo páčiť, čiže ten pokles je zjavný a prirodzený,“ doplnila.

Ak by sa niekedy lídrom koalície stal, nemal by podľa Žúborovej jednoduchú úlohu. „Otázne je, do akej miery dokáže pretaviť, nielen svoj potenciál, ale aj vlastne spojiť strany, ktoré majú ten istý cieľ, dostať sa do parlamentu a zmeniť Slovensko, ale zároveň sú položené na úplne iných základoch,“ tvrdí.

Nový zákon o politických stranách situáciu pre Andreja Kisku neskomplikuje, pretože žiadne zásadné zmeny nenastali. „Jedine, keby sa mala volať po ňom,“ hovorí analytička.

Strana Smer-SD ešte stále nepredstavila kandidáta, napriek tomu, že by sa tak malo stať v septembri. „Ani jednému sa nechce ísť do prehraného boja. Väčšinový volebný systém má úplne iné pravidlá hry. Nikomu sa nechce ísť do toho rizika, aby prehral v druhom kole,“ hodnotí Žúborová.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.