Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 00:00

Daniari už kontrolujú Airbnb

Prenajímatelia bývania cez Airbnb by mali mať živnosť, platiť dane a odvody. Finančná správa začína kontrolovať, či tak aj robia.

Daniari už kontrolujú Airbnb
Zdroj: Reuters

Žiadne povolenia, poplatky či papierovačky. Aj tak vyzerá poskytovanie ubytovania cez platformu Airbnb. Jednoducho ponúknete izbu či byt, poviete si cenu a už iba vítate hostí. Ako však upozorňuje daňový poradca Radovan Ihnát, táto činnosť je v skutočnosti podnikaním a mala by tak byť aj zdaňovaná. Na to, či si túto povinnosť ľudia plnia, si chce posvietiť aj slovenská Finančná správa. Berie si príklad od tej českej, ktorá si na tento účel zohnala databázu všetkých prenajímateľov a začala s kontrolami.


Daniari rokujú s Airbnb
V Česku totiž prenajímatelia dokopy minulý rok zarobili 75 miliónov eur a cez platformu prišlo viac ako miliónov hostí. Českí daniari preto vydali presné usmernenie, ako sa má táto činnosť zdaňovať. Zadefinovali ju ako ubytovacie služby, a nie nájom, čo so sebou prináša viaceré dôsledky. Každý, kto chce takto ubytovanie poskytovať, by si mal totiž založiť živnosť, platiť dane a odvody. V lete zároveň

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.