Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 12:55 Aktualizované dňa 15.10.2018 o 14:34

Fico straší Slovákov ústavnou krízou, ktorá je umelo vyvolaná, tvrdí Remišová

Opozícia sa zhodla na spoločnom postupe pri návrhu na voľbu ústavných sudcov.

Veronika Remišová a Richard Sulík
Zdroj: TASR/M. Baumann

Opozičné strany budú v otázke výberu ústavných sudcov postupovať spoločne. Pripravia a predložia aj jeden pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona.

Po spoločnom rokovaní to v pondelok vyhlásili lídri strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a mimoparlamentnej Spolu, ktorú reprezentujú nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého.

"S vládnou koalíciou, respektíve s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) budeme vyjednávať ako štvorica. Veľmi oceňujeme jeho snahu o hľadanie riešení aj jeho ochotu sa stretávať, ale myslíme si, že opozícia bude môcť postupovať omnoho efektívnejšie, keď bude predkladať spoločné riešenia," priblížil predseda strany SaS Richard Sulík.

O konkrétnych bodoch pozmeňujúceho návrhu budú rokovať právni experti jednotlivých strán, následne čakajú na reakciu koalície. "V tom návrhu budú už konkrétne veci typu počet potrebných hlasov, obdobia, a tak ďalej. Závisí to od ochoty koalície rokovať, a od toho potom závisí náš súhlas s vládnym návrhom," doplnil Sulík.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová avizuje, že sú ochotní pristupovať ku kompromisom. "Všetci štyria sme pripravení spoločne rokovať s ministrom spravodlivosti. Chceme dohodu, sme pripravení robiť kompromisy aj ustúpiť, ale dohody sa nedajú robiť tak, že my ustúpime vo všetkom a vládna koalícia v ničom," uviedla.

"Robert Fico straší Slovákov ústavnou krízou, ktorá je umelo vyvolaná. Pretože vládna koalícia už 12 rokov vie, že o štyri mesiace uplynie funkčné obdobie deviatich sudcov Ústavného súdu," tvrdí Remišová. 

"Opoziční politici ukazujú veľkú mieru štátnickosti, opozícia robí úplný opak. Vidíme tu hru Fica Ústavný súd znefunkčniť alebo ho ovládnuť," hovorí líder strany Spolu Miroslav Beblavý. 

V uplynulých dňoch sa opozičné strany stretli jednotlivo s ministrom Gálom, ktorému predniesli svoje požiadavky k návrhu zákona o zmene voľby ústavných sudcov. Odteraz už budú v rokovaniach s ministrom postupovať spoločne.

Zmenu Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR posunul parlament do druhého čítania v septembri. Na definitívne schválenie bude koalícia potrebovať aj hlasy aspoň časti opozície, tá však považuje navrhované zmeny za kozmetické.

Poslanci môžu prichádzať so zmenami, ktoré by do noviel chceli zapracovať. Parlament by mal o zmenách rozhodovať na októbrovej schôdzi. Už čoskoro by tiež mal voliť kandidátov na ústavných sudcov. Deviatim z 13 ústavných sudcov sa totiž vo februári 2019 končí funkčné obdobie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.