Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2018, 23:35

Bývalý detektív: Kľúč, kto stál za vraždou Kuciaka, sa môže skrývať v mercedesoch Zsuzsovej

V rozhovore HN sme sa rozprávali s bývalým kriminalistom a detektívom Matejom Snopkom.

Alena Zsuzsová mala byť objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka, strelcom mal byť Tomáš Szabó, jeho šoférom Miroslav Marček a sprostredkovateľom celého činu Zoltán Andruskó. Čo hovorí toto zloženie o tejto skupine?

Je tam istý prvok organizovanosti, pretože majú rozdelené úlohy. Znamená to, že takíto ľudia mohli k tejto schéme dospieť dvomi spôsobmi. A to buď, že to niekde vyčítali, alebo majú už niečo za sebou ako organizovaná skupina. Nemusí to byť práve len nájomná vražda, ale nejaké iné veci a mohlo sa skrátka ukázať, že jeden je lepší šofér, druhý dobre strieľa a tretí dokáže prevziať objednávku na vraždu. Z hľadiska organizácie ide o rozumnejšiu formu, ako keď sa len napríklad štyria gauneri dohodnú, že pôjdu niekoho zbiť či zabiť, a bude sa to riešiť len na mieste. Svedčí to o tom, že to je premyslené a dobre naplánované, a taktiež to môže svedčiť aj o tom, že to nie je prvýkrát, čo páchali podobnú protizákonnú činnosť.


Išlo teda podľa vás o profesionálov?

Ak išlo o amatérov, tak veľmi šikovných a starostlivo rozmýšľajúcich. Skôr to vykazuje známky začínajúcej či pokročilejšej profesionality.


Ako samotná Zsuzsová uviedla aj v medializovanom uznesení, je nezamestnaná, nemá pravidelný príjem a je nemajetná. Zároveň sa stará o 15-ročnú dcéru, 75-ročnú matku a má dve autá Mercedes CLA a Mercedes GLE Coupé. Páchateľom mala vyplatiť 50-tisíc eur. Môže ísť podľa týchto indícií o konečného objednávateľa alebo niekto za ňou stojí?

K nemajetnosti sa neviem zodpovedne vyjadriť, no skôr by som skúmal, kto jej dal tie autá, od koho ich má, prípadne kto jej ich požičal. Mohli by totiž viesť k ďalším prepojeniam a rovnako je potrebné sa bližšie pozrieť, kde bývala, ale aj s kým sa stýkala.


Podľa fotografie Plus 7 Dní sa mesiac pred vraždou stretla práve s Marianom Kočnerom, pre ktorého mala v minulosti pracovať a udržiavať s ním blízke vzťahy.

Treba s týmto pracovať ako s jednou z možných verzií, pretože chvíľu potrvá zistiť, s kým všetkým sa stretávala. Kočner je taká osoba, ktorá je známa a kontroverzná, čiže automaticky sa prichádza k tomu, že to bude on, no zároveň to tak byť nemusí. Určite sa polícia neuspokojí

s tým, že našla Kočnera a končí. Celú databázu kontaktov treba preveriť čo najpodrobnejšie.
Môže byť Kočner súčasťou väčšej siete objednávateľov?

Všetko je možné, no je to špekulácia. Na rozdiel od faktu, ktorý som povedal. Treba preveriť autá.


Ide o organizovanú skupinu, na čele ktorej môže byť žena. Je to bežné?

Áno. Ženy si vo všeobecnosti veľmi ctím, a to aj ako manažérky. Toto je len taký odlišný uhol pohľadu z druhej strane barikády. Žena je v podstate tvor na jednej strane emotívny, čo je tiež individuálne, a na druhej strane vysoko racionálny a vysoko organizačne schopný. Keď si pozriete príklad žien, ktoré viedli mafiánske klany, tak to sú už trochu iní dravci ako klasickí krstní otcovia.


O Alene Zsuzsovej sa podľa posledných medializovaných informácií hovorí, že sa mohla kontaktovať s vplyvnými mužmi či politikmi a potom ich následne aj vydierať. Je podobná prax vydierania bežná?

Je to taký biznis, ktorý dlhodobo funguje už od minulosti. Videl som niečo podobné v rámci rôznych stupňov spoločenského rebríčka. Ide napríklad o prípady, keď nejaké osoby stopnú šoféra na lepšom aute či kamionistu a potom ho vydierajú formou: chceli ste ma znásilniť a vyhrážajú sa, že ho prezradia. To je taká najhrubšia matematika. Potom sú napríklad rôzne „zlatokopky“, ktoré sa sústreďujú na vplyvných

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.