Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2018, 12:54

Saková: O únose Vietnamca som nevedela. Je to kauza bývalého vedenia ministerstva

Ministerka Saková odmieta vyhlásenia, že vedela o lete vládneho špeciálu, na ktorého palube mal byť aj unesený Vietnamec.

Ministerka vnútra Denisa Saková
Zdroj: TASR/J. Kotian

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) odmieta tvrdenia, že je na rezorte len predĺženou rukou bývalého šéfa ministerstva Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike vyhlásila, že nie je Kaliňákom ani predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, a požiadala, aby bola hodnotená na základe výsledkov svojej práce. Odkázala tiež, že určite nie je dočasnou ministerkou.

Saková tvrdí, že si do ministerského kresla sadla v období, keď bolo "najhorúcejšie" a jej pozícia bola za posledného polroka skúšaná z každej strany.

"Po šiestich mesiacoch môžeme rekapitulovať nejaké výsledky mojej práce. Štyria ľudia sú vo väzbe, čo sa týka vraždy Jána Kuciaka. Marian Kočner je vo väzbe. Páchatelia vraždy poslanca v Žiari nad Hronom sú vo väzbe. Sľúbila som priniesť nový zákon o voľbe policajného prezidenta. To sú všetky výstupy a úspechy mojej práce za šesť mesiacov," povedala Saková.

V prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice podotkla, že je ešte potrebné prípad dotiahnuť do finálnej podoby a zistiť, kto je za vraždu skutočne zodpovedný.

Odmieta, že vedela o lete vládneho špeciálu

Rovnako chce, aby sa aj v kauze únosu Vietnamca ukázala pravda. Deklaruje, že v tejto veci prebieha vyšetrovanie v Nemecku i na Slovensku a že zbavila mlčanlivosti 44 ľudí. Odmieta vyhlásenia, že vedela o lete vládneho špeciálu, na ktorého palube mal byť aj unesený Vietnamec.

"Ja som bola v tom čase ako štátna tajomníčka zodpovedná za letku ministerstva vnútra, lenže podľa organizačného poriadku si mohla opozícia aj naštudovať, že všetky ministerské lety a lety ústavných činiteľov schvaľuje minister vnútra. Všetky letové plány a prípravu letov zas riadi šéf letky, nie štátna tajomníčka. Ja som absolútne neprišla do styku s informáciou, že sa takýto let plánuje," povedala Saková.

Podľa uznesenia vlády z roku 2006 však ako tvrdí, môže minister vnútra poskytnúť lietadlo ústavným činiteľom, ministrom alebo zahraničným delegáciám i iným krajinám, na základe vyzvania ambasády príslušnej krajiny bezodplatne.

Kauza bývalého vedenia

Či sa vzdá funkcie, ak kauza dopadne v neprospech Slovenska, uviedla, že si chce počkať najprv na výsledky vyšetrovania. Podotkla však, že je to kauza bývalého vedenia ministerstva vnútra.

Na margo jej poradcu v oblasti rómskej problematiky - bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara skonštatovala, že ako ministerka má skrátené funkčné obdobie, a preto hľadá do svojho tímu len skúsených ľudí.

"Gašpara poznám dlho. Ako policajný prezident problematiku znižovania kriminality v rómskych osadách začal riešiť, má pripravenú celú stratégiu. Chcem využiť jeho skúsenosti," vyhlásila ministerka s tým, že Gašpar nie je príslušníkom Policajného zboru SR a ani sa nepodieľa na jeho činnosti, rovnako ani nezasahuje do iných záležitostí či do voľby nového policajného prezidenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata