Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2022, 17:53

Korčok: Sme pripravení na dialóg s Ruskom, musí však zmierniť aktivity pri hraniciach s Ukrajinou

Šéf diplomacie Ivan Korčok je presvedčený, že otvorený dialóg je najlepšou cestou na vyjasnenie si vzájomných pozícií a hľadanie riešení, ktoré prispejú k deeskalácii napätia.

Korčok: Sme pripravení na dialóg s Ruskom, musí však zmierniť aktivity pri hraniciach s Ukrajinou
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Sme pripravení na otvorený dialóg s Ruskom, ten však musí sprevádzať aj bezodkladná deeskalácia vojenských aktivít pri hraniciach s Ukrajinou, uviedol v piatok na virtuálnom rokovaní so šéfmi diplomacie členských krajín NATO minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Korčok rokoval so šéfmi diplomacií členských krajín NATO o situácii na Ukrajine a ďalších otázkach európskej bezpečnosti.

Otvorený dialóg

Hlavnou témou rokovania boli prípravy zasadnutia Rady NATO-Rusko, ktoré sa uskutoční 12. januára v Bruseli. Spojenci budú rokovať s Ruskom v tomto formáte po viac ako dvoch rokoch.

"Dlhodobo sa zasadzujem o to, aby Slovensko a aj Aliancia mali s Ruskou federáciou vzťahy založené na otvorenom dialógu a vzájomnom rešpekte a vzťahy zbavené predsudkov a konfrontácie. Preto vítam, že sa nám z iniciatívy NATO podarilo po viac ako dvoch rokoch dohodnúť na usporiadaní spoločného rokovania s Ruskom. Na tieto rokovania ideme ako spojenci, ktorí majú spoločný záujem na zlepšení bezpečnostnej situácie na východnej hranici Aliancie a ktorí sa zároveň vedia spoločne postaviť za hodnoty a princípy založené na rešpektovaní medzinárodného práva a našich záväzkov. A to znamená aj bezpečnosť a stabilitu našich partnerov, ako je Ukrajina a Gruzínsko, a ich možnosť slobodne a suverénne sa rozhodovať o svojej budúcnosti," uviedol minister Korčok.

Vypracovanie dohody

Na zasadnutí Rady NATO-Rusko sa bude diskutovať aj o návrhu Ruskej federácie na vypracovanie dohody s NATO o bezpečnostných zárukách.

"Pri takýchto príležitostiach sa ukazuje, aké veľmi dôležité je pre nás členstvo v NATO a vzájomná koordinácia s našimi spojencami. Som presvedčený, že otvorený dialóg je dnes najlepšou cestou na vyjasnenie si vzájomných pozícií a hľadanie riešení, ktoré prispejú k deeskalácii napätia. Zároveň chcem opätovne zdôrazniť, že v týchto rozhovoroch budeme vychádzať z princípov, ktoré tvoria základ našej slovenskej a európskej bezpečnosti – vrátane rešpektovania medzinárodného práva a záväzkov, ktoré sme na seba ako členovia medzinárodného spoločenstva prijali," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Zasadnutie Rady NATO-Rusko 12. januára 2022 v Bruseli sa uskutoční v rámci série ďalších medzinárodných rokovaní o otázkach európskej a transatlantickej bezpečnosti, a to bilaterálnych rozhovorov o strategickej stabilite medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou 10. januára 2022 v Ženeve a zasadnutia Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) 13. januára 2022 vo Viedni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.