Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Ušetriť peniaze sa podarilo iba rezortu zdravotníctva

Analytici Útvaru hodnoty za peniaze kritizujú niektoré ministerstvá pre nedostatočné úspory. Najlepšie dopadol rezort Andrey Kalavskej, kde sa podarilo niečo ušetriť. Ostatné rezorty majú s reformami a úsporami problém.

Ušetriť peniaze sa podarilo iba rezortu zdravotníctva
Zdroj: TASR/Marko Erd

Zdravotníctvo
Ministerstvo Andrey Kalavskej je jediným rezortom, ktorý dosiahol úspory. Celkovo sa malo ušetriť 107,7 milióna eur, a to vďaka opatreniam vo verejnom poistení, prispôsobovaniu cien a takisto aj pre opatrenia v oblasti nadspotreby liekov. Na druhej strane však podľa záverov revízie mali ušetrené peniaze smerovať skôr do ústavnej zdravotnej starostlivosti, čo sa však neprejavilo ani v minulom a zatiaľ ani v tomto roku. V dofinancovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti zaostáva najmä Všeobecná zdravotná poisťovňa. Dokument zároveň upozorňuje, že ministerstvo by sa malo sústrediť na projekt optimalizácie nemocníc či na celkové uplatnenie eZdravia.

Doprava
Železničná doprava už nie je tŕňom v oku cestujúcich, ale aj kontrolórov z Útvaru hodnoty za peniaze. Tí železničiarov upozorňujú na poddimenzovanú údržbu infraštruktúry, ale aj zastarané riadenie dopravy, na ktoré idú vysoké výdavky. Podľa nich je možné modernizovať aj zo zdrojov ŽSR, a to napríklad nerealizovaním investícií, ktoré nie sú momentálne potrebné. Podobné kroky radia aj Železničnej spoločnosti Slovensko. Okrem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.