Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 00:00

Vláda zvažuje zavedenie ďalších poukážok. Tento raz pre firmy

Štát sa chystá podporovať podnikateľov, ktorí si výskum objednajú na vysokej škole.

Vláda zvažuje zavedenie ďalších poukážok. Tento raz pre firmy
Zdroj: TASR

Firma sa spojí s univerzitou a objedná si od nej výskum. Na revanš dostane špeciálnu „zľavu“ od štátu. Tá môže mať podobu inovačného vouchera: štát by teda firmám rozdal finančné poukážky, za ktoré si budú môcť podnikatelia zaplatiť časť výskumu na univerzitách. „Má sa tým podporiť spolupráca medzi firmami a vedou,“ povedala pre HN generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií na rezorte hospodárstva Miriam Letašiová.


Dôvod je nasledujúci. Firmy na Slovensku dávajú na vedu len 0,33 percenta výkonu ekonomiky, kým priemer Európskej únie je 1,38 percenta. Primať firmy, aby naliali do slovenskej vedy viac peňazí, je jedným z cieľov akčného plánu inteligentného priemyslu z dielne rezortu hospodárstva, ktorý včera schválila vláda.

Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí do spájania vedy s biznisom pôjde, ani to, či podpora firiem bude mať podobu špeciálnych poukážok. Minister hospodárstva Peter Žiga totiž hovorí, že biznis môžu motivovať aj daňovými úľavami. Takáto podpora pritom funguje už v súčasnosti: ak podnikatelia investujú do vedy, môžu siahnuť po tzv. superodpočte, teda odrátať si výdavky na výskum z daňového základu

Kým na Slovensku sa firmy do spolupráce so školami nehrnú, pre firmy v zahraničí je bežné objednať si výskum na univerzite, hovorí rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. „Dokonca sa predbiehajú, aby mali cieľ ich výskumu ako prví.“

Napríklad v Nemecku, ktoré patrí medzi lídrov v investíciách do vedy, sú rozšírení podnikateľskí anjeli, ktorí vyhľadávajú a finančne podporujú vedcov.

Istá súkromná firma potrebuje na svoju prácu inteligentného robota. Vie, že niečo podobné sa snaží vyvinúť Slovenská technická univerzita, no pre nedostatok financií

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.